Pojďte si k nám pro peníze, volá šéf pražské burzy Petr Koblic vytrvale na firmy, ale ty jako by neslyšely. Kromě banky Moneta, která na pražský parket spadla tak trochu z nebe poté, co se bývalý majitel GE rozhodl vycouvat z finanční branže a už několikátý rok bezvýsledně hledal přímého kupce, se v pokrizové éře nikoho významného ulovit nepodařilo (velmi malý úpis Kofoly můžeme zatím v klidu zanedbat).

Naopak, majitelé některých letitých opor či uchazeči o ně oznámili záměr z burzy odejít.

Někdy měla burza, a s ní i natěšení drobní investoři, vysloveně smůlu. Jednou z výhybek, které nasměrovaly tuzemský kapitálový trh do stanice Stagnace, bylo rozhodnutí KBC odvolat plán počítající s prodejem významného podílu v největší české bance ČSOB portfoliovým investorům.

Belgická matka totiž moc dobře věděla, co v její oblíbené dcerce dříme, a proto udělala vše, aby se ze závazku, který musela udělat v době hluboké krize, vyvázala. Se znalostí toho, jak se trh vyvíjel, není vůbec odvážné tvrzení, že kdo by tehdy akcie ČSOB koupil, tomu by se se započtením dividend investice nejméně zdvojnásobila.

Ne že by bance tak rostla ziskovost, to se "jen" nyní trh na bezproblémové finanční tituly dívá docela jinýma očima.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru