Evropská komise už dlouho tvrdí, že velké technologické firmy se v Evropě vyhýbají placení daní. A "došlápla si" na další společnost: americký internetový obchod Amazon má podle rozhodnutí komise doplatit Lucembursku na daních zhruba 250 milionů eur, tedy skoro 6,5 miliardy korun.

"Lucembursko poskytovalo Amazonu nezákonné daňové úlevy. Téměř tři čtvrtiny jeho zisku tak nebyly zdaněny. Jinými slovy, Amazon mohl platit čtyřikrát nižší daně než ostatní místní podniky, na které se vztahují stejné vnitrostátní daňové předpisy," řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

V článku se dále dozvíte

  • Firma Amazon musí v Lucembursku doplatit zhruba 250 milionů eur, tedy skoro 6,5 miliardy korun, rozhodla Evropská komise.
  • Komise zároveň podává žalobu na Irsko, které od společnosti Apple stále nevybralo 13 miliard eur dlužných daní.
  • Firmy protestují a stěžují si, že Brusel neprávem útočí na americké společnosti. Komise namítá, že jí jde jen o to, aby se firmy nevyhýbaly placení daní.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.