Evropská komise už dlouho tvrdí, že velké technologické firmy se v Evropě vyhýbají placení daní. A "došlápla si" na další společnost: americký internetový obchod Amazon má podle rozhodnutí komise doplatit Lucembursku na daních zhruba 250 milionů eur, tedy skoro 6,5 miliardy korun.

"Lucembursko poskytovalo Amazonu nezákonné daňové úlevy. Téměř tři čtvrtiny jeho zisku tak nebyly zdaněny. Jinými slovy, Amazon mohl platit čtyřikrát nižší daně než ostatní místní podniky, na které se vztahují stejné vnitrostátní daňové předpisy," řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Lucembursko, kde má Amazon své evropské sídlo, podle Vestagerové už od roku 2003 umožňovalo společnosti uměle snižovat výši svých zisků. A to tak, že Amazon mohl přesunout velkou část z těchto zisků do jedné ze společností v rámci své skupiny, která přitom žádnému zdanění nepodléhala.

Evropa proti Americe

Zasedl si Brusel na USA?

Podle Američanů závidí Brusel úspěch americkým firmám, jako jsou Apple, Amazon, Google nebo Starbucks, tedy lídrům ve svých oborech. Washington popírá, že by se firmy dopouštěly daňových úniků nebo zneužívaly své dominantní postavení na trhu, kvůli čemuž Evropská komise nedávno uvalila pokutu na Google.

Co na to Trump

Proti postupu Bruselu se ohradili američtí zákonodárci i předchozí prezident Barack Obama. Současný prezident Donald Trump ani jeho okolí se zatím nevyjádřili, dá se ale předpokládat, že budou v postupu svých předchůdců pokračovat. Američané tvrdí, že firmy Apple nebo Amazon, obviněné Bruselem z daňových úniků, by měly daně platit v USA, a ne v Evropě.

Měříme všem stejně

Evropská komise poukazuje na to, že její vyšetřování se nezaměřuje jen na americké podniky. Už dřív nařídila doplatit dlužné daně také finanční větvi automobilky Fiat a ze stejných důvodů prošetřuje i francouzskou energetickou společnost Engie.

Podle komise tím Lucembursko poskytlo společnosti miliardáře Jeffa Bezose nedovolenou státní pomoc, protože konkurenti americké společnosti podobných výhod využívat nemohli. Lucembursko by teď proto podle komise mělo od firmy dlužnou částku zpětně vybrat.

Jak Amazon, tak Lucembursko jakékoliv pochybení popírají. Proti rozhodnutí se mohou odvolat k soudu. "Jsme přesvědčeni, že jsme platili daně v plném souladu s lucemburským i mezinárodním právem," uvedl Amazon.

Společnost je už několikátou velkou americkou firmou, která se podle Bruselu v Evropě vyhýbá placení daní. Loni Evropská komise nařídila Irsku, aby od společnosti Apple na dlužných daních vybralo 13 miliard eur, tedy přes 330 miliard korun. Apple podle komise obcházel své daňové povinnosti podobným způsobem jako Amazon. V některých letech firma podle komise využívala sazbu daně, která byla výrazně nižší než jedno procento. Jak Irsko, tak Apple obvinění odmítají a odvolaly se k Soudnímu dvoru, tedy nejvyššímu soudu v Evropské unii.

Odvolání ale nemá odkladný účinek, a Irsko tak mělo dlužné daně od Applu vybrat. Stále to ale neudělalo a eurokomisařka Vestagerová ho zažalovala u Soudního dvora EU. Dublin podle ní neplní své povinnosti, protože ignoruje platné rozhodnutí evropských institucí. Pokud dá soudní dvůr komisi za pravdu, mohl by Irsko odsoudit k vysoké pokutě.

Mluvčí irského ministerstva financí prohlásil, že jeho úřad se o vybrání dlužných peněz snaží, vzhledem k velikosti částky ale potřebuje víc času. To komise odmítla, protože podle pravidel mělo Irsko peníze od Applu vybrat už v lednu.

Tlak na lepší výběr daní od velkých firem v Evropě zesílil po světové finanční a hospodářské krizi, během které řada států kvůli rozpočtovým schodkům škrtala výdaje a zvyšovala daně. Dokumenty zveřejněné v kauzách jako LuxLeaks z roku 2014 odhalily, že řada velkých společností přitom v Evropě platí jen zcela minimální daně.

Kauza LuxLeaks se týkala daňových dohod, které s řadou společností uzavřelo Lucembursko. Jean-Claude Juncker, dlouholetý lucemburský premiér a ministr financí, přitom teď vede Evropskou komisi, která proti daňovým kauzám, týkajícím se i Lucemburska, bojuje. Juncker kritiku svého působení v Lucembursku odmítá. Tvrdí, že na působení lucemburské daňové správy neměl žádný vliv.

jarvis_59d5094d498e27acb72d603d.jpeg
"Zaplaťte, co dlužíte," vyzývá velké firmy eurokomisařka Magrethe Vestagerová.
Foto: Reuters