Dlouhá léta před sametovou revolucí se účetní vidění světa postupně diskreditovalo. Není proto divu, že je občas ještě vnímáno jako prototyp zkostnatělého uvažování typu "všichni vědí, že ta budova na Václaváku je k mání za sto milionů; jen účetní ji mají v knihách za pět".

S rozvojem podnikání však roste i počet těch, kteří účetnictví chápou jako nástroj hledání ekonomické racionality. Každé naše rozhodnutí může mít vliv na aktiva neboli majetek nazíraný z hlediska jeho formy a účelu, a tedy i na to, jaký je jeho potenciál přinášet prospěch. Každé rozhodnutí může mít vliv na pasiva − stejný majetek viděný z hlediska způsobu jeho nabytí, a tedy na to, zda ho financovat z vlastních zdrojů, nebo některým z levnějších cizích zdrojů, ovšem přinášejících větší finanční riziko. Každé rozhodnutí může ovlivnit zisk. Každé rozhodnutí je potenciálně ovlivněno daňovými a jinými zákony a každé rozhodnutí může mít vliv na výši peněz jako zvláštní majetkové složky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru