Dlouhá léta před sametovou revolucí se účetní vidění světa postupně diskreditovalo. Není proto divu, že je občas ještě vnímáno jako prototyp zkostnatělého uvažování typu "všichni vědí, že ta budova na Václaváku je k mání za sto milionů; jen účetní ji mají v knihách za pět".

S rozvojem podnikání však roste i počet těch, kteří účetnictví chápou jako nástroj hledání ekonomické racionality. Každé naše rozhodnutí může mít vliv na aktiva neboli majetek nazíraný z hlediska jeho formy a účelu, a tedy i na to, jaký je jeho potenciál přinášet prospěch. Každé rozhodnutí může mít vliv na pasiva − stejný majetek viděný z hlediska způsobu jeho nabytí, a tedy na to, zda ho financovat z vlastních zdrojů, nebo některým z levnějších cizích zdrojů, ovšem přinášejících větší finanční riziko. Každé rozhodnutí může ovlivnit zisk. Každé rozhodnutí je potenciálně ovlivněno daňovými a jinými zákony a každé rozhodnutí může mít vliv na výši peněz jako zvláštní majetkové složky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru