Předložka "u" znamená, že nejste "v", ale poblíž. Že se něco děje či je blízko vás, ale vy sami jste mimo, pozorujete, neúčastníte se. Podobně se mi zdá, že se bude brzy formovat skupina "u EU". Když si to vyslovíte nahlas, zjistíte, že to i celkem roztomile zní. Zvukomalebností to však končí.

Pokud se tato země politicky neprobudí, brzy vystoupíme z vlaku, který na nás jede příliš vysokou rychlostí. Je to ale zároveň rychlost, kterou některé sousední země zvládají a zvládat chtějí − naopak v integraci vidí klíč k posílení suverenity. Této ekonomice by bylo lépe s eurem, které jsme mohli mít již ve stejnou dobu jako Slovensko, ale politická nevole zbrzdila tuto ekonomickou logiku. Mohli jsme si ušetřit nervy kolem pohybů koruny, její fixace, dohadů, kdy dojde k uvolnění kurzu ze strany ČNB atd. Firmy si mohly ušetřit stovky vrásek a miliardy na poplatcích za tance kolem kurzů, různá zajištění atd. Jenže my svou měnu integrovat nechceme, byť by to pro nás bylo z mnoha hledisek výhodné.

Zkrátka politicky si šlapeme po ekonomickém štěstí. Jsme skoro obklopeni eurozónou, notabene ekonomicky úspěšnými zeměmi, přesto nejsme "v", ale "u". Jsme ekonomika u eurozóny. Na ní závislá, od ní odvozující své chování, nicméně k ní nepatřící.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Formálně sice do Evropské unie patříme, ale spíš to vypadá, jako bychom chtěli stát mimo.
  • Pokud se tato země politicky neprobudí, brzy vystoupíme z vlaku, který na nás zatím jede příliš vysokou rychlostí.
  • Pak teprve bude platit, že Brusel nám bude diktovat (obchodní) podmínky, které my budeme muset přijmout, aniž bychom se na rozhodování podíleli.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru