Předložka "u" znamená, že nejste "v", ale poblíž. Že se něco děje či je blízko vás, ale vy sami jste mimo, pozorujete, neúčastníte se. Podobně se mi zdá, že se bude brzy formovat skupina "u EU". Když si to vyslovíte nahlas, zjistíte, že to i celkem roztomile zní. Zvukomalebností to však končí.

Pokud se tato země politicky neprobudí, brzy vystoupíme z vlaku, který na nás jede příliš vysokou rychlostí. Je to ale zároveň rychlost, kterou některé sousední země zvládají a zvládat chtějí − naopak v integraci vidí klíč k posílení suverenity. Této ekonomice by bylo lépe s eurem, které jsme mohli mít již ve stejnou dobu jako Slovensko, ale politická nevole zbrzdila tuto ekonomickou logiku. Mohli jsme si ušetřit nervy kolem pohybů koruny, její fixace, dohadů, kdy dojde k uvolnění kurzu ze strany ČNB atd. Firmy si mohly ušetřit stovky vrásek a miliardy na poplatcích za tance kolem kurzů, různá zajištění atd. Jenže my svou měnu integrovat nechceme, byť by to pro nás bylo z mnoha hledisek výhodné.

Zkrátka politicky si šlapeme po ekonomickém štěstí. Jsme skoro obklopeni eurozónou, notabene ekonomicky úspěšnými zeměmi, přesto nejsme "v", ale "u". Jsme ekonomika u eurozóny. Na ní závislá, od ní odvozující své chování, nicméně k ní nepatřící.

V článku se dále dozvíte

  • Formálně sice do Evropské unie patříme, ale spíš to vypadá, jako bychom chtěli stát mimo.
  • Pokud se tato země politicky neprobudí, brzy vystoupíme z vlaku, který na nás zatím jede příliš vysokou rychlostí.
  • Pak teprve bude platit, že Brusel nám bude diktovat (obchodní) podmínky, které my budeme muset přijmout, aniž bychom se na rozhodování podíleli.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.