Prostorům, jako je Velký sál Lucerny, Kongresové centrum či Forum Karlín, tedy místům, která v Praze pravidelně hostí koncerty, konference a další akce pro několik tisícovek lidí, vyroste silná konkurence.

Společnost PPF, jež prostřednictvím firmy Bestsport řídí provoz O2 areny, narýsovala projekt multifunkční haly, která brzy vyroste v těsném sousedství už stojící vysočanské haly. Ve společnostech Metrostav a Syner našla dodavatele a v roce 2019 by v objektu chtěla zahájit provoz.

"Je to naše investice do dostavby něčeho, s čím se dříve počítalo v jiné podobě. My tomu nyní dali jiný model. Rozpočet dostavby takzvané malé arény, kterou ale chceme do budoucna pojmenovat nějak jinak, výrazně převyšuje miliardu korun," říká ředitel Bestsportu Robert Schaffer. Návratnost je podle něj plánována v delším horizontu. "Určitě by bylo finančně výhodnější postavit tam kancelářskou budovu. Ale věříme, že nám to přinese mnohé synergie s velkou O2 arenou," podotýká.

515 milionů korun

byly loňské tržby společnosti Bestsport, která řídí O2 arenu. Provozní zisk firmy dosáhl 85 milionů.

Podle plánů dřívějšího vlastníka Sazky měla být malá aréna druhou ledovou plochou určenou především pro hokejové tréninky. Už v roce 2004 při stavbě tehdejší Sazka Areny, dnešní O2 areny, byly postaveny základy a venkovní plášť. Celá stavba ale nebyla nikdy dokončena. Poté co PPF ovládla O2 arenu v roce 2012 a zejména pak v posledních dvou letech, začal management haly řešit, co se započatým projektem. Výsledkem je multifunkční komplex s více než dvěma desítkami sálů, který rozšíří souhrnnou kapacitu O2 areny až na 30 tisíc lidí.

"To, že budeme mít k dispozici kombinaci menší haly a větší O2 areny, dává promotérům šanci, že pokud se koncert takzvaně utrhne a bude se prodávat úspěšně, můžeme akci přesunout z malé do velké arény. Pro nájemce skyboxů a klubovek v O2 areně uvažujeme o předkupním právu na vstupenky na akce v malé aréně. Navíc můžeme pořádat koncerty v obou objektech paralelně, nezávisle na sobě. Ve všech patrech budeme moci otevřít dveře, propojit objekt a haly se stanou průchozími," vyjmenovává Schaffer některé detaily chystané dostavby.

Podstatnější jsou ale základní parametry stavby. Hlavně ty pomohou nákladnou investici ufinancovat. Čtyřpatrová budova s dvěma patry v podzemí nabídne mnoho různých prostorů, přičemž největší bude uzpůsoben pro konání koncertů, sportovních akcí, kongresů i konferencí a nabídne kapacitu až čtyři a půl tisíce osob. "Hlavní příjmy musí být z velkých kongresů nebo z firemních akcí, kde se nájmy pohybují v řádu milionů korun," předpokládá Schaffer.

Třebaže nová hala ještě nestojí, už nyní je zapotřebí zajišťovat pro ni možný program. Kandidatury na velké mezinárodní kongresy se uzavírají s velkým předstihem, například i na rok 2024. "Chtěli jsme arénu využít i pro mistrovství světa ve florbale 2018. Tento termín však nestihneme. Termín otevření z listopadu až prosince 2018 jsme museli posunout na druhý kvartál roku 2019," vysvětluje šéf O2 areny.

Nová malá aréna usnadní a zpřístupní i řadu dalších sportovních akcí, které by Praha mohla hostit. Například by mohlo být jednodušší opětovně přemýšlet o hostitelství tenisového Laver Cupu. Víkendový turnaj, jehož pilotní ročník nedávno proběhl v O2 areně, se bude příští rok konat v USA, pak se ale znovu přestěhuje do Evropy. Takto by se to mělo každý rok střídat.

Podle Schaffera bude O2 arena o návrat Laver Cupu do Prahy usilovat: "Teď se musela postavit externí hala venku u O2 areny pro tréninky hráčů a pro fanzónu. To by odpadlo. Produkce ušetří 1,5 milionu eur za to, že všechno bude fungovat v prostorech, které dostavíme."

Dvě haly na jednom místě jsou pak víceméně podmínkou pořadatelství tenisového Turnaje mistryň, který bude ještě příští rok v Singapuru. Na další období od roku 2019, kdy už by mohla stát malá aréna, ale akce hledá nový domov. A jedna z projednávaných variant je právě Praha.

V samotné O2 areně se ovšem už nyní poměrně slušně plní program na příští rok. Domluvené jsou koncerty kapel a interpretů jako Depeche Mode, Metallica, Imagine Dragons, Andrea Bocelli nebo Roger Waters. Uskuteční se zde také první kolo tenisového Fed Cupu se Švýcarskem. "Bude potřeba, aby hokejová Sparta fungovala dobře. Poslední sezonu odehrála v play-off jen dva zápasy, z čehož jsme neměli radost. Termíny, které pro ně držíme, potom v tak krátkém čase neumíme obsadit," říká Schaffer.

A kdyby prý Jaromír Jágr nepodepsal na poslední chvíli před startem NHL přestup do Calgary Flames a zůstal ve "svém" Kladně či v jiném českém klubu, pravděpodobně by se nabízelo jednat o tom, že by zápasy takového klubu mohly být k vidění v O2 areně.

jarvis_59d50353498e27acb6f6c2be.jpeg
Jižní strana O2 areny dostane nové využití. Namísto původně plánované druhé ledové plochy nabídne sály pro kongresy, koncerty i sportovní akce.
Vizualizace: O2 arena
jarvis_59d50353498e27acb6f6c2c2.jpeg
Robert Schaffer, ředitel Bestsportu, pod nějž O2 arena patří.
Foto: HN - Lukáš Bíba