Podle oficiálních údajů drží Irsko americké federální dluhopisy v objemu 311 miliard dolarů. Víc než tato ostrovní republika, kde žije necelých pět milionů obyvatel, mají už jen asijští obři Japonsko a Čína. Statisticky tak v průměru na každého Ira včetně nemluvňat připadají americké dluhopisy za 65 tisíc dolarů, v přepočtu asi 1,4 milionu korun. Tento průměr je však zavádějící. Ve skutečnosti průměrný Ir nevlastní téměř žádné americké dluhopisy. Všechny drží americké firmy, jež mají z daňových důvodů svoje pobočky právě v Irsku.

Irsko daní firmy sazbou 12,5 procenta, v USA je to téměř 40 procent. Přes irskou pobočku velké společnosti jako Apple či Google oficiálně obsluhují své zákazníky pro celou Evropu, někdy i větší část světa. Firmy pak musí držet tyto zisky mimo USA, aby se vyhnuly jejich dodatečnému dodanění. Jenže stovky miliard dolarů potřebují nějaké umístění. A tak korporace kupují nejen vlastní akcie, ale hlavně dluhopisy americké vlády nebo i jiných amerických firem.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru