Stovka předních českých právníků se ostře postavila proti největší změně v tvorbě zákonů za poslední dvě desetiletí. Senátoři ve středu začnou debatovat o novele, která má zvýhodnit podnikatele před běžnými lidmi. Podle expertů je takový návrh protiústavní a žádají horní komoru parlamentu, aby zákon odmítla. Ten už totiž dřív nečekaně schválili poslanci.

Stručně řečeno jde o to, že každý zákon bude muset obsahovat tabulku s povinnostmi, které přináší podnikatelům. A co v ní nebude, za to nemohou být živnostník nebo firmy potrestáni. Na rozdíl od běžného občana, na nějž se budou vztahovat všechny formulace v zákoně bez ohledu na tabulku.

Podle právníků by se zcela jistě objevily případy, kdy by podnikatele nešlo potrestat, byť by se zjevně dopustili trestného činu. Obávají se, že do zmíněného seznamu není možné výslovně uvést všechny povinnosti a že lze některé neúmyslně opomenout.

PES, který by měl v Senátu chcípnout

 

"Soud by například nemohl potrestat pachatele krádeže, kterým je podnikatel, pokud by povinnost nekrást nebyla obsažena v přehledu povinností podnikatelů," varují právníci v dopise senátorům, jejž mají HN k dispozici. Když ale stejnou věc udělá člověk, který podnikatelem není, trestu se nevyhne.

Výzvu podepsali například děkani dvou právnických fakult, desítka členů Legislativní rady vlády a další desítky odborníků, kteří se podílejí na tvorbě zákonů.

Senátoři mají o zákonu hlasovat příští týden. Pokud jej odmítnou nebo vrátí do sněmovny, novela bude definitivně mrtvá. Nynější poslanci se už do říjnových voleb nesejdou a ti noví začnou projednávat zákony připravené zcela znovu.

HN u hlavních senátních klubů zjišťovaly, jak hodlají s novelou naložit. A vypadá to, že skutečně neprojde. Proti se chystá hlasovat například ČSSD, jež má téměř třetinu senátorských křesel.

"Přiznám se, že je to takový paskvil, jaký jsem snad ještě neviděl. Tohle je opravdu neuvěřitelné, co vzniklo," řekl místopředseda senátorského klubu sociálních
demokratů Radko Martínek.

Zákon byl přitom pod ostrou kritikou ze všech stran od samotného počátku svého vzniku. "Toto je přesně ten případ cesty do pekel, která bývá dlážděna dobrými úmysly," prohlásil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) již v červenci, když návrh projednávali poslanci.

Podobně ostře se vyjádřil i ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD), jenž zároveň z pozice šéfa Legislativní rady vlády dohlíží na to, zda jsou zákony sepsány správně. "Je to jeden z nejhorších zákonů, které jsme ve sněmovně za toto funkční období měli," řekl.

Navzdory kritickému ostřelování se však novela bez zásadních změn dostala přes vládu i poslance až do Senátu.

Návrh na změnu přinesla Hospodářská komora. Chtěla tím docílit zjednodušení a zpřehlednění zákonů, aby podnikatelé na jednom místě našli všechny povinnosti. Ladislav Minčič z Hospodářské komory HN řekl, že mezi poslanci čekal debatu a úpravy zákona, aby se týkal nejen podnikatelů, ale všech.

To se nestalo. Pro novelu se komoře podařilo najít podporu mezi předními zástupci téměř všech parlamentních stran včetně tehdejšího vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) i dalšího místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). A přestože chystaný zákon kritizovala téměř všechna ministerstva, jeho přijetí nakonec poslancům nedoporučilo jen několik z nich.

Například ministerstvo financí podle informací HN nechtělo odmítnout něco, co navrhoval jeho tehdejší ministr. Přitom pod nynější výzvou expertů, že zákon je protiústavní a nemá v Senátu projít, jsou podepsaní současná náměstkyně Alena Schillerová i šéf daňové legislativy Radim Boháč.

Ani vláda jako celek návrh nakonec neodmítla, přestože ho tvrdě zkritizovala. Uvedla třeba, že představuje podstatný zásah do principů demokratického právního státu a v mnoha ohledech vyvolává pochybnosti o souladu s ústavním pořádkem.

Poslanci pak věc schválili i přes odpor ministrů Pelikána a Chvojky či bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.

Zákon nakonec prošel sněmovnou hlavně kvůli nízkému počtu poslanců v sále. Hlasovalo se až v pátek po obědě, kdy účast bývá tradičně malá. K odhlasování tak stačilo 47 z 81 přítomných, tedy méně než čtvrtina všech poslanců.