Německo si včera připomnělo 27. výročí sjednocení země, rozdělené po druhé světové válce na západní demokratickou a východní komunistickou část. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, který spolu s kancléřkou Angelou Merkelovou zahájil oslavy sjednocení v Mohuči, prohlásil, že tehdejší zeď sice padla, objevily se však nové v podobě odcizení a hněvu. Zjevně tak narážel na nedávný volební úspěch partaje Alternativa pro Německo, která se z původně euroskeptického uskupení stala platformou pro krajně nacionalistické a xenofobní postoje. Den jednoty, jak je svátek v Německu nazýván, má však obvykle veselý ráz. Ten den například mohou do velkých měst vjíždět i trabanty, které to jindy mají kvůli spalinám ze svých motorů už dlouho zakázané.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru