Restituce ještě neskončily? V roce 2009 se takto divil tehdejší ombudsman Otakar Motejl, když ho v Brně navštívil advokát Petr Meduna. Kdysi u něj začínal jako koncipient a veřejného ochránce práv zajímalo, čemu se jeho bývalý "žák" věnuje.

Píše se rok 2017 a restituční proces stále není u konce. Pražský advokát Meduna má desítky klientů, kterým stát za minulého režimu zabavil pozemky a dodnes jim nic nevrátil.

Nejstaršímu je 87 let, nejmladší jsou dědicové po původních vlastnících, bývalých sedlácích, kteří za komunistů přišli o svá pole.

"Zastupoval jsem i 98letého restituenta. Bohužel se nedožil konečného soudu, u kterého vše vyhrál. Navrácení pozemků se alespoň dočkal jeho 65letý synovec, který dále pokračuje v restitučních řízeních," říká advokát, který se restitucemi zabývá od roku 1992.

Mimo jiné je právním zástupcem Alžběty Pezoldové, nevlastní sestry Karla Schwarzenberga, která se soudí o rodový majetek. "Dodnes nemá ukončenou restituci. Mám i klienty, u kterých pozemkový úřad za víc než čtvrt století dokonce ani nerozhodl, jestli jim vůbec něco vrátí," zdůrazňuje doktor Meduna.