Karel Marx ironicky napsal, že historie přichází "jednou jako tragédie, podruhé jako fraška". V polovině 19. století takto krutě znectil Ludvíka Bonaparta, který se zoufale snažil dosáhnout slávy svého strýce Napoleona. Bonmot se však uchytil, protože událostí, které se v podobných kulisách neustále opakují, jen výsledek je horší a směšnější, dějiny poskytují bohužel stále dostatek.

Hodí se i do české předvolební kampaně roku 2017. A to včetně oné mrazivé ironie, se kterou si Marx ve zmiňované knížce "Osmnáctý brumaire Ludvíka Bonaparta" dělal legraci ani ne tak z ústřední postavy všeho dění, "malého Napoleona", ale především z naprosté bezmocnosti a série sebevražedných kroků jeho opozice, se kterou sympatizoval.

V článku se dále dozvíte

  • Političtí oponenti zkoušejí s Babišem bojovat zbraněmi, které se již dávno ukázaly jako neúčinné.
  • Kdyby byli jen trochu schopnější a měli voličům co nabídnout, hnutí ANO má dnes 10 procent.
  • Místo toho může Babiš říkat, co se mu zachce. Znechucené voliče mu do náruče nakonec nažene neschopnost tradičních stran.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru