Nezávislá média měla být během podzimu další součástí společnosti, kterou by chtěla polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) dostat pod svoji kontrolu. Protože se ale nečekaně dostavily potíže se schvalováním reformy soudnictví, útok na vládě nepříznivé noviny, časopisy, rozhlasové stanice a televize se zatím nejspíš odsouvá.

PiS chce omezit hlavně zahraniční vlastníky. Silnou pozici mají německé vydavatelské domy, nikdy se ale nestaly dominantními. Oproti situaci v Česku v Polsku tradičně vládnou média vlastněná čistě polským kapitálem, jako je skupina Agora, jejíž vlajkovou lodí je deník Gazeta Wyborcza, nebo televizní skupina Polsat. Nejvlivnější televizní stanicí je skupina TVN, původně čistě polská firma, do níž před dvěma lety vstoupil americký investor. A právě zpravodajské relace TVN, a především její kanál TVN24, jsou nejen vůči vládě jedním z nejkritičtějších hlasů, ale zároveň určují většinu každodenní zpravodajské agendy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost chce pomocí zákonů zregulovat média tak, aby svůj vliv ztratila vůči ní ta nejvíce kritická.
  • Vedení největší televize TVN, kde mají většinu američtí majitelé, se hájí, že na televizním trhu je více polských hráčů.
  • Konkrétní podobu nových mediálních zákonů zatím vláda nechává konzultovat, zaskočil ji odpor vůči změně soudnictví.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.