Nezávislá média měla být během podzimu další součástí společnosti, kterou by chtěla polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) dostat pod svoji kontrolu. Protože se ale nečekaně dostavily potíže se schvalováním reformy soudnictví, útok na vládě nepříznivé noviny, časopisy, rozhlasové stanice a televize se zatím nejspíš odsouvá.

PiS chce omezit hlavně zahraniční vlastníky. Silnou pozici mají německé vydavatelské domy, nikdy se ale nestaly dominantními. Oproti situaci v Česku v Polsku tradičně vládnou média vlastněná čistě polským kapitálem, jako je skupina Agora, jejíž vlajkovou lodí je deník Gazeta Wyborcza, nebo televizní skupina Polsat. Nejvlivnější televizní stanicí je skupina TVN, původně čistě polská firma, do níž před dvěma lety vstoupil americký investor. A právě zpravodajské relace TVN, a především její kanál TVN24, jsou nejen vůči vládě jedním z nejkritičtějších hlasů, ale zároveň určují většinu každodenní zpravodajské agendy.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?