Sportovní terminologií řečeno, nedělní zápas v podobě hlasování o nezávislosti Katalánska na Španělsku skončil nechutnou remízou, z níž si kvůli doprovodným násilným střetům odnášejí obě strany přesvědčení, že vina, proč se utkání tak zvrtlo, leží na těch druhých. Po bouřích v ulicích už se nediskutuje, zda zákon o referendu v regionálním parlamentu schválila potřebná většina anebo zda devadesát procent hlasů pro oddělení Katalánska od Španělska je při čtyřicetiprocentní účasti katalánských voličů tak působivých. Kolik ze zbylých tří pětin se bálo dát najevo svůj názor, ať už jakýkoli, a pro kolik z nich je téma separatismu málo přitažlivé, se lze jen dohadovat.

Pokud nemá napětí nadále eskalovat, měl by se v Madridu i v Barceloně najít někdo ochotný usednout k jednacímu stolu. Ani na jedné straně to tak nevypadá, protože předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont se snaží do mrtě využít výhody, kterou mu poskytla zabedněná a krátkozraká politika španělského premiéra Mariana Rajoye ohánějícího se ryze legalistickými argumenty a v posledku sázejícího na použití síly. Důsledkem je jeho nedělní debakl v soutěži o mediální obraz referenda.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru