Doba, kdy stál barel ropy Brent přes sto dolarů, je dávno pryč. Díky poslednímu vývoji na trhu se nicméně cena černého zlata dostala na 26měsíční maximum, za čímž stojí kombinace několika událostí.

Referendum o nezávislosti v severoiráckém regionu ukázalo jasnou vůli Kurdů po vytvoření vlastního státu. Na to reagoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hrozbou uzavření hlavního kurdského ropovodu vedoucího přes turecké území a prohlásil, že bude jednat výlučně s centrální vládou v Bagdádu. Pokud by ropovodem skutečně přestala ropa proudit, vedlo by to k dalšímu omezení světové nabídky suroviny, o což dlouhodobě usiluje skupina producentů kartelu OPEC. Ti se dohodli na zavedení omezení těžby s platností až do března příštího roku, přičemž lze očekávat, že tato dohoda bude ještě prodloužena.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru