Český kapitálový trh - tedy obchod s akciemi, dluhopisy a dalšími cennými papíry - přispívá málo k růstu tuzemské ekonomiky a stát by jej měl více podpořit. To jsou závěry analýzy Světové banky, která domácí trh zkoumala s finanční podporou Evropské unie.

V porovnání s podobnými ekonomikami by mohl český kapitálový trh "hrát mnohem větší roli v podpoře ekonomického růstu země", uvádí ekonomové Světové banky v analýze, zveřejněné v pondělí. "Je možné, že uvnitř české ekonomiky existují ještě jiné faktory pro růst, ale klíčová složka chybí - schopnost široce zprostředkovávat transakce s akciemi a zajišťovat dlouhodobé dluhové financování," stojí v dokumentu.

Čtyřčlenný tým, vedený ekonomkou Raquel Retelierovou, na analýze pracoval od prosince. Experti do něj zapracovali připomínky desítek bank, investičních fondů, brokerských společností i ministerstva financí. Projekt financovala Evropská unie.

Ekonomové se zabývali tím, proč jde v Česku málo firem se svými akciemi na burzu a proč celkové objemy akciového obchodování nerostou. Světová banka argumentuje, že rozvinutý kapitálový trh a ekonomická prosperita jsou spojené nádoby. Fungující trh s akciemi a dluhopisy vytváří prostředí, ve kterém mají firmy snazší cestu k penězům na rozvoj svých aktivit, což podporuje zaměstnanost a tvorbu materiálního bohatství. Zároveň trh dává šanci pro investování a tím vytváří příležitosti pro zhodnocení úspor lidí, například na důchody.

Analýza přináší přes padesát doporučení pro stát a instituce v oblasti kapitálového trhu. Podle dokumentu by ministerstvo financí mělo vytvořit pracovní skupinu, která by koordinovala změny ve prospěch kapitálových trhů. Ministerstvo i ČNB by měly v EU například aktivněji vystupovat na ochranu kapitálového trhu tam, kde regulace EU představuje pro trh tuzemské velikosti nadměrnou zátěž. Na tiskové konferenci ale na dotaz HN Retelierová neřekla konkrétně, o jakou regulaci jde.

Stát by také měl zvážit prodej svých podílů v některých firmách a myslet při těchto transakcích také na nabídku pro drobné investory. U ostatních státních firem by měl stát podpořit financování prostřednictvím veřejně obchodovaných dluhopisů. Změnit by se měl také přístup ČNB, centrální banka by měla například dovolit firmám používat jako zástavu pro refinancování některé firemní i státní dluhopisy.

Doporučení se také dotkly jazykové stránky dokumentů. Dokumenty i menších emitentů akcií nebo dluhopisů by měly být v angličtině, aby k nim měli přístup i mezinárodní investoři. Stát, pražská burza a další instituce by se také měly vynaložit víc úsilí na propagaci významu obchodu s cennými papíry. Měla by například vzniknout příručka pro menší firmy s informacemi o výhodách kapitálového trhu. Zřídit by se také měla webová stránka, která by poskytovala všechny informace spojené s kapitálovým trhem jednotně.

Podle analýzy nevyužívá český trh dostatečně domácí apetit pro investování. Česko má totiž třetí nejvyšší podíl úspor vůči hrubému národnímu důchodu z celé EU. Každým rokem česká ekonomika vytvoří 46 miliard eur úspor, což je více, než hodnota všech firem, jejichž akcie jsou obchodovány na pražské burze, konstatuje banka.

Za slabou aktivitou kapitálového trhu stojí hlavně dominantní pozice bankovního financování v ekonomickém systému a dostatek peněz v bankách. K tomu navíc přispěly rekordně nízké úrokové sazby, které způsobily ještě větší dostupnost úvěrů.

Dokument bude sloužit jako výchozí materiál pro koncepci rozvoje kapitálového trhu, která se na ministerstvu financí připravuje. Aleš Králík, vedoucí oddělení kapitálových trhů na ministerstvu, řekl, že ministerská koncepce bude po předložena vládě, až bude po volbách ustavena.

Páté největší aerolinky v Británii končí. Přes sto tisíc cestujících kvůli tomu čeká na letištích - čtěte ZDE

K O2 areně se přistaví další hala, multifunkční objekt nabídne přes dvacet sálů. Má přitáhnout velké mezinárodní akce - čtěte ZDE

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se