Věděli jste, že každý orloj počítá vždy s pohybem nebeských těles v daném místě? Znamená to, že ho není možné přenést z místa jinam bez toho, aby ho někdo upravil či přeřídil. A mám ještě jednu otázku. Víte, že pražský orloj vlastně nejsou hodiny? Mariana Nesnídalová, jejíž rodina se již šestou generaci o tuto památku stará, vysvětluje, že je to v podstatě otáčivá hvězdná mapa, která nemá s hodinami moc společného. Ukazuje totiž aktuální polohu Slunce a Měsíce. Hodiny jsou prý jen jaksi vedle toho.

Více o orloji a také o tom, proč si Nesnídalová chtěla dodělat učiliště, když už měla vysokoškolský diplom, se dočtete v  článku Když se orloj porouchá, jde všechno ostatní stranou.

Hezké čtení!

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru