Nejzajímavější zemí bývalého východního bloku je pro zahraniční investory Česko. V celosvětovém žebříčku investiční atraktivity sestavovaném poradenskou společností BDO se pravidelně umisťuje v první třicítce. Před ním už jsou jen vyspělé západní země jako Kanada, Švýcarsko nebo Nizozemsko. Úspěch, který Česko v posledních dvou dekádách zaznamenalo při lákání investorů ze zahraničí, ale má i své stinné stránky.

Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová upozorňuje například na to, že Česku patří jedno z nejvyšších míst v žebříčku ziskovosti podniků pod zahraniční kontrolou. Ačkoliv zahraniční firmy vydělávají v tuzemsku lépe než v jiných státech, a dokonce lépe než české podniky, stále větší část jejich zisků odtéká ze země pryč.

V článku se dále dozvíte

  • Rostoucí cena práce snižuje atraktivitu Česka v očích zahraničních investorů.
  • Pomoci by mohlo větší zapojení domácího kapitálu.
  • Debaty HN se zúčastnili hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová, ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda a za Hospodářskou komoru Karina Kubelková.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru