Pro značnou část spotřebitelů je máslo, navzdory existenci celé řady různých značek, prostě jen komodita, ať už ji vyrábí kdokoliv. Při nákupu tak sledují maximálně datum spotřeby a samozřejmě cenu. Zřejmě proto má výrazné zdražení másla, které přišlo v posledních měsících, tak magickou moc. Současně to vysvětluje, proč krátce před volbami máselným praporem mává řada politiků, včetně premiéra Sobotky. Vysvětluje, ale neomlouvá.

Premiérův nápad pověřit kontrolou cenové politiky supermarketů Specializovaný finanční úřad je prozatímním vrcholem celého divadla. Dá opravdu práci najít v něm jinou než populistickou logiku. Je cena másla regulovaná? Snad i dnešní osazenstvo Strakovy akademie ví, že není. Už víc než 26 let. Je strategickou komoditou? Zřejmě ano, když ji najdeme ve skladech Správy státních hmotných rezerv. To je však spíše reziduum vyvolané vzpomínkami na hladové válečné roky. Víc než o racionální přípravu na mimořádné situace jde o drahý stroj na výrobu másla nižší jakosti (do skladů putuje čerstvé, to se zmrazí a po roce až dvou se s výraznou ztrátou prodá jako stolní), ale stát ho má k dispozici. Tvrdit, že jsme ve stavu "máselné nouze", a poslat na trh stovky tun másla se ale ještě nikdo neodvážil a snad si netroufne ani před Vánocemi, kdy má cena (podle těch, kdo mají na její výši zájem) dosáhnout vrcholu. Vlastně v tu dobu už to nikoho ani nenapadne, bude po volbách.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru