Byl agent jménem Rick Deckard, kterého ve filmu Blade Runner z roku 1982 ztvárnil Harrison Ford, člověk, nebo takzvaný replikant?

Fanoušci tohoto sci-fi thrilleru od režiséra Ridleyho Scotta hledají odpověď již pětatřicet let. Nyní jim může pomoct pokračování nazvané Blade Runner 2049, které nadcházející čtvrtek začnou promítat světová kina včetně těch českých.

Film se odehrává třicet let po událostech z původního snímku, kde v dystopickém futuristickém Los Angeles speciální policejní jednotky takzvaných Blade Runnerů lovily replikanty – roboty takřka k nerozeznání od lidí.

První recenze jsou nebývale jednostranně nadšené. Britský deník Guardian filmu udělil pět hvězdiček z pěti a označil ho za "obří podívanou čistě halucinačního šílenství".

Snímek prý nemohl dopadnout lépe – původní film rozšiřuje a výrazně zlepšuje. Pokračování je nutné vidět na co největším plátně. "Je plné záhadné, bezcitné prázdnoty, satiry, tragédie i romance," konstatoval Guardian.

Podle oborového časopisu Variety nový Blade Runner po divácích nevyžaduje, aby znali původní film. Oproti němu jde do větší hloubky a po kinematografické stránce má prý blíž k dílům vrcholného ruského režiséra Andreje Tarkovského než třeba ke stylu cyberpunk.

"Villeneuve natočil obrazově úžasný, postupně gradující akční film," uvedlo Variety.

Britský deník Telegraph píše o "jednom z nejúžasnějších, nejprovokativnějších, nejchytřejších, nejhlubších filmů naší doby", jak konstatoval nadšený recenzent. "Půl týdnu poté, co jsem ho viděl, stále nemohu věřit, že existuje," uvedl.

Pokračování Blade Runnera, jež natočilo studio Warner Bros., náležející firmě Time Warner, se zaměřuje na losangeleského policistu řečeného K. v podání herce Ryana Goslinga. Ten na chátrající Zemi stále loví replikanty, kteří zde ilegálně pobývají. Jednou však narazí na něco, co by pošramocené vztahy mezi lidmi a replikanty mohlo zcela změnit.

Aby našel odpovědi, K. se vydává hledat Ricka Deckarda, tedy postavu, kterou v původním snímku ztvárnil Harrison Ford.

"Je to existenciální příběh," tvrdí režisér Denis Villeneuve. "Hodně toho říká o skutečnosti. O tom, jaký máme vztah k nenaplněným snům. K čemu nás vede náš genetický původ a naše vzdělání, jak jsme tímto zázemím omezeni a jak je pro nás těžké se z něj vymanit," popisuje režisér.

Než režisér před světovou premiérou pustil nového Blade Runnera 2049 novinářům, apeloval na ně, aby ve svých recenzích a článcích neprozrazovali klíčové části příběhu.

Ví se tedy jen tolik, že v novém snímku si ošlehaný Harrison Ford zopakoval roli důstojníka Deckarda. Pětasedmdesátiletý herec film označil za "přímo empirickou příležitost", diváci podle něj zakusí filozofický spor.

"Ten film úžasně pracuje s emocemi, to na něm nesmírně obdivuji," říká Ford, podle něhož se režisérovi podařilo splnit takřka vše, o čem herec snil.

Když režisér Ridley Scott natáčel první díl, Blade Runnera zasadil do Los Angeles roku 2019, rozsáhlého velkoměsta, v němž se mísí vlivy východní i západní kultury.

V novém Blade Runnerovi 2049 už se Los Angeles rozrostlo přes většinu území státu Kalifornie a stojí na základech Scottovy původní anglicko-japonsko-ruské metropole.

Režisér Villeneuve tvrdí, že Blade Runnera 2049 natočil jako samostatný film. V případě úspěchu ale nelze vyloučit, že se rozvine v ságu.

"Mým cílem bylo natočit film inspirovaný světem původního Blade Runnera, odvyprávět konkrétní příběh. Ale jsem si jist, že jestli se dočkáme vřelého přijetí, Ridley Scott to nenechá jen tak," dodal Villeneuve.