Zaměstnanci, kteří v práci dlouhodobě sedí, čelí podobným zdravotním rizikům jako manuální pracovníci manipulující s těžkými břemeny.

Fyzioterapeutka Simona Sedláková ve firmách přednáší o tom, jak správně sedět a jaké výhody má občasná práce vestoje. Při delším sezení podle ní není možné vydržet ve správné pozici − tedy ve vzpřímeném sedu − po celou pracovní dobu. Pokud nesprávný "kulatý sed" trvá příliš dlouho, může záda poškodit.

HN: Pokud lidé v kancelářích špatně sedí, za jak dlouho se to na jejich těle projeví?

To bývá velmi individuální. Záleží na tom, jaká onemocnění nebo úrazy člověk dříve prodělal. Nesprávným sezením se mohou deformovat meziobratlové ploténky, přetěžují se vazy páteře a bolest může přicházet již po několika týdnech. Těžší vady ve struktuře páteře se projeví během pár let.

Simona Sedláková

Od roku 1989 je fyzioterapeutkou hlavně dospělých. Ve vlastní praxi se věnuje především diagnostice a terapii poruch pohybového aparátu. Pořádá workshopy Zdravá záda v kanceláři, spolupracuje s První českou vzdělávací sítí nezávislých lektorů a poradců.

HN: Může nesprávný posed způsobit další potíže?

V jednostranné pozici, jako je sed, se některé svalové skupiny zkracují a jiné ochabují. Velmi často se setkávám s brněním rukou, bolestmi hlavy, šíje a mezi lopatkami nebo v dolní části zad. Časté je také zvýšené napětí v trapézových svalech a v horní krční páteři těsně pod lebkou, na žebrech nebo otékání nohou. Stlačením břicha při sezení se mohou projevit zažívací obtíže.

HN: A nejčastější chyba při sezení?

Předsun hlavy při kulatém sezení se sklopenou pánví dozadu, kdy nohy nejsou často dobře opřeny o zem.

HN: Jak by tedy měl člověk ideálně sedět?

Sed by měl být vzpřímený, záda opřená a ruce položené na područkách židle nebo na pracovním stole. Je nutné, aby bylo opřené předloktí. Pokud je loket ve vzduchu a zápěstí jen na kraji stolu, dochází k přetížení šíje a ramen. Nohy mají být na zemi. Monitor by měl stát na vzdálenost paže a tak vysoko, aby pohled očí směřoval mírně dolů do středu obrazovky, aby se nezvyšovalo napětí v šíji. Notebook je lepší podložit, aby nebyla hlava skloněná až příliš. V sedu by kyčle měly být výš než kolena. Důležité je ale co nejčastěji ze židle vstát, například při telefonování.

HN: Někteří manažeři se snaží při práci co nejvíce stát. Je to podle vás dobře?

Je to dobrá alternativa, ale určitě by neměli zcela vyměnit sezení za stání. Dlouhodobým stáním se páteř přetěžuje, protože musí udržovat celé tělo proti síle gravitace. Ideální je při práci střídat stání a sezení po jednotlivých hodinách.

HN: Co byste doporučila jako alternativu ke kancelářským židlím?

Dobré jsou dynamické sedáky. Ty pomohou udržet pozici ve vzpřímeném sedu a umožní malý pohyb během sezení. Záda lze podepřít třeba polonafouklým míčem. Dříve se používaly k sezení velké gymnastické míče, sezení na nich je ale velmi namáhavé a je potřeba střídat je s židlemi.

HN: Pokud se firma rozhodne investovat do židlí svých pracovníků, podle čeho by se měla při výběru nábytku řídit?

Dobrá židle nemusí být drahá. Více než na ceně záleží na tom, jak ji lze nastavit. Měla by mít nastavitelnou oporu zad, výšku, naklopení sedáku a područky.

HN: Ve společnostech o správném sezení přednášíte. Které pracovní prostředí patří mezi nejhorší?

Zaměstnanci v call centrech mají často k dispozici jen pár centimetrů čtverečních, s tím se pracuje těžko. Dispečeři v dopravě zase často musí koukat na monitory na stěnách se zakloněnou hlavou. V jejich případě je lepší, aby si občas k práci stoupli.

HN: Jsou šéfové ochotní upravovat pracovní prostory tak, aby zaměstnance časem nebolela záda?

Nemám zkušenost s tím, že by ve firmě najednou měnily třeba židle. Pozitivní už je jen to, že firmy pro své zaměstnance objednají přednášku, jak správně sedět. Upravit si pracovní místo nebo si pár minut zacvičit už dokážou lidé sami.

HN: Pokud sedím celý den, zachráním to cvičením?

Je to nejlepší způsob, jak udržet svá záda zdravá. Stačí i pár minut denně. Pomůže třeba jít část cesty do práce pěšky nebo vyjít schody místo využívání výtahů. Cvičit lze i přímo na židli během práce. Pomůže i pár vteřin denně.

HN: Je při cvičení důležitější posilovat břicho, nebo záda?

Není dobré posilovat jen zádové nebo břišní svaly. Důležité je zaměření se i na stabilizační systém páteře, což jsou svaly, které drží páteř uvnitř těla. Mezi ty patří i bránice. Proto je dobré trénovat také správné dýchání. Vhodným cvičením je pilates, TRX nebo bosu.

HN: Máte mezi svými pacienty více mužů, nebo žen?

Do ordinace dochází víc žen, asi proto, že ženy jsou citlivější na stres, proto trpí bolestmi pohybového aparátu častěji. Mnohdy mají na sport méně času než muži. Pro pomoc si ale přijdou dříve, muži návštěvu většinou odkládají.