Do Česka jezdí čím dál víc turistů, obsazenost hotelů roste a kapacity přestávají stačit. Nejvíc je to cítit v Praze, kde se počet hotelových lůžek v posledních letech příliš nemění. Nových projektů je málo, a developeři se proto pouštějí do předělávek kanceláří na hotely.

"Podepsali jsme smlouvu na provozování hotelu, který vznikne rekonstrukcí delší dobu nevyužívaného domu v Žitné ulici číslo 28 v Praze 2. Budova se už vyklízí a první hosty bychom chtěli uvítat v prosinci 2018," řekl HN Josef Bára, ředitel společnosti EuroAgentur, která je počtem 45 provozovaných hotelů největší v Česku. Podle projektu by měl mít čtyřhvězdičkový hotel 75 pokojů a má být zaměřený na mladé lidi, kteří si potrpí na nové technologie. V katastru je jako vlastník uvedena firma Avenue Žitná, ovládaná investiční společností RS development. Ve stejné části Prahy plánuje otevření hotelu skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. "Budovu Longin Business Center přestavíme na hotel. Stavební práce plánujeme zahájit příští rok v květnu," řekl HN Pavel Hain-Schmiedberský, manažer v CPI Property Group, která provozuje síť 29 hotelů značek, jako je Clarion či Mamaison. "Lokalita je vhodnější pro hotel než kanceláře," komentuje záměr Jan Hospodář, partner poradenské firmy 108 Investment Advisory.

Přestavby starších budov na hotely podle realitních expertů nyní dávají smysl. "Je to nejsnazší způsob. V pražském centru vysychají hotelovým operátorům příležitosti, protože investoři od nich požadují iracionální ceny. Novým trendem je přelévání zájmu do sousedních obvodů, jako je Praha 5, 7 a 8," říká David Nath, vedoucí hotelového týmu Cushman & Wakefield. Stejný trend se projevoval před krizí.

Hotely v Praze

◼ 476 hotelů v kategorii 3hv až 5hv měla Praha koncem roku 2016.
◼ Celkem v nich bylo 33 323 pokojů.
◼ V roce 2013 bylo v Praze 465 hotelů v této kategorii s celkem 32 243 pokoji.
◼ 6,163 milionu turistů se loni ubytovalo v těchto pražských hotelech.
◼ V roce 2013 se v nich ubytovalo 5,114 milionu lidí.
◼ Průměrná obsazenost v roce 2016 dosáhla 76,9 %, letos se odhaduje na 78,2 %.

Jedním z důkazů přetlaku zájmu investorů je zkušenost zakladatele CK Exim Tours Ferida Nasra, který ji prodal německé Der Touristik a chce si koupit hotel. "Už delší dobu se mi to nedaří," řekl HN Nasr.

Investice do pražských hotelů jsou atraktivní, tento byznys stále roste. Hoteliéři si ale na další příležitosti musí počkat až na období 2019 až 2021. "Například na Senovážném náměstí a u Masarakova nádraží jsou čtyři projekty," říká Jakub Stanislav, který se ve společnosti EY věnuje hotelům. V roce 2020 se má také na Václavském náměstí po rekonstrukci bývalého hotelu Evropa otevřít hotel W Prague. Se stavbou hotelu počítá Skanska Property v Holešovicích a Deluxe Expand plánuje hotel v domě v Náprstkově ulici, který letos koupila od ČNB.