Analytici a investoři, kteří již roky vyhlíželi pokles cen českých dluhopisů, se konečně dočkali. V průběhu září pokles zrychloval s tím, jak trh sází na rychlejší růst sazeb. Vnějších faktorů, které topí pod kotlem úrokových sazeb, je ve světě více. Ať už je to silná globální konjunktura, rostoucí inflace nebo centrální banky, které v čele s americkým Fedem vycítily příležitost normalizovat měnovou politiku.

Platí to i pro ČNB, která se z regionálního pohledu ujala iniciativy. Minulý týden sice bankovní rada jen těsně úroky nezvýšila (poměr hlasování 3 : 4), nicméně guvernér na následné tiskové konferenci jasně prezentoval směřování k "normalizaci" sazeb. Už začátkem listopadu se tedy hlavní repo sazba ČNB téměř jistě posune z 0,25 na 0,50 procenta. Ani tady se však nezastaví. V roce 2018 chce ČNB pokračovat každý kvartál s jedním zvýšením.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru