Firmy těžící dřevo dostanou možnost kvůli nadměrným problémům s kůrovcem a dalším kalamitám předčasně ukončit smlouvy s Lesy ČR. Státní podnik tak vyjde vstříc těžebním společnostem, které se v posledních letech dostaly do potíží. Stávající kontrakty, které Lesy ČR uzavírají na pět let, vznikaly v době, kdy byla situace na trhu stabilní, a nepočítaly s příchodem kalamity. Kvůli té se těží rekordní množství dřeva, kterému nestačí kapacita zpracovatelských firem. Ceny dříví proto klesají, a některé těžební firmy ho na trhu prodávají dokonce levněji, než za kolik ho od Lesů ČR na základě současných smluv vykupují.

"Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, tak bychom mohli mnoho firem přivést do vážných existenčních problémů s dopadem na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci," říká ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru