V půli dubna 1943 devatenáct vojáků slovenské armády podepsalo dva dopisy − jeden Stalinovi, druhý generálovi a pozdějšímu československému prezidentovi Ludvíku Svobodovi. "Pevně věříme, že nás nenecháte v lágru, ve kterém čekáme už dost dlouhou dobu, ale umožníte nám účastnit se bojů spolu s naší armádou," prosili muži v dopisech o přesun z tábora pro válečné zajatce, kde byly špatné životní podmínky, do Svobodovy armády.

Dopis je jen střípkem z obrovského archivu informací o desítkách tisíc Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu. K datům v takovém rozsahu se nyní vůbec poprvé dostali slovenští a čeští historici.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.