V bývalém cukrovaru ve středočeských Dymokurech je sklad uhlí. Výrobu cukru vzdáleně připomíná jen zrezavělý skelet. Pár pamětníků ještě vzpomíná na cukrovkové kampaně, kdy se vesnicí linul nasládlý pach zpracované řepy a místní potok byl plný žlutošedé pěny, jež vytékala z fabriky. To vše skončilo s nástupem cukerných kvót, s tzv. cukrovou válkou, která se v Česku rozpoutala dávno před vstupem do unie.

Ministerstvo zemědělství začalo omezovat produkci cukru za pomoci kvót už koncem minulého tisíciletí. Resort chtěl kvótami určovat, kdo (jaký cukrovar) a kolik tun cukru může vyrobit. Výsledkem byla válka malých proti velkým − ukázalo se totiž, že na kvóty dosáhne jen osm největších cukrovarů se zahraničními vlastníky. Na začátku roku 2001 proto Ústavní soud kvóty zrušil s vysvětlením, že pro takové omezení trhu není opora v zákoně. Ministerstvo zemědělství posléze kvóty zapracovalo do zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu.

V článku se dále dozvíte

  • Výrobu cukru se ministerstvo zemědělství snažilo omezit dávno před vstupem Česka do unie, výsledkem byla válka cukrovarů.
  • Česko bylo dlouho cukrovou velmocí, cukrovou řepu na polích nahradila řepka.
  • Cukrové kvóty končí, pachuť ze zničených cukrovarů zůstává.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru