Už jen z šíře návrhů, které přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron toto úterý ve velkém amfiteátru pařížské Sorbonny, lze tušit, že se ne všechny uchytí do posledního puntíku. Přesto se mohlo zdát, že dříve naplánovaný projev jako by nijak nereflektoval dva dny staré výsledky voleb do německého Bundestagu. Z nich vyšla jako vítězka počtvrté v řadě Angela Merkelová, ale vládní koalici tentokrát bude skládat složitěji. Potenciální partneři, liberálové a Zelení, jsou v mnohém ohledu − jako třeba v přístupu k žadatelům o azyl nebo k další integraci eurozóny − dost nekompatibilní. Navíc její křesťanští demokraté i bavorští křesťanští sociálové vyšli z voleb oslabeni a i oni budou potřebovat čas ujasnit si, co a jak dál.

Tento meziúčet je podstatný pro odhad, které recepty nabídnuté Macronem na neduhy Evropské unie a eurozóny zvlášť se prosadí. Dokud se neposkládá vládní koalice v Berlíně, nebude ani jasné, jak bude vypadat její evropská politika a kde a v čem se shodne s Macronovými představami.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Francouzský prezident Emmanuel Macron představil celou řadu vizí, jak změnit Evropskou unii.
  • Každý si z nich může vybrat něco, ale nepodléhejme iluzi (či obavám), že se podaří prosadit vše.
  • Více ukážou teprve priority, na nichž se shodne budoucí vládní koalice v Berlíně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru