Centrální bankéři sice tento týden možnost pohnout se sazbami nevyužili, ale vlastně jako by se stalo. Je totiž možné vsadit si na to, že k jejich zvýšení přistoupí hned při další příležitosti. O domácí ekonomice totiž mluví prakticky jen v pozitivním duchu. A v době hospodářského růstu blížícího se pěti procentům i nedostatku pracovních sil ještě akutnějšího, než by historicky nejnižší nezaměstnanosti odpovídalo, ani není divu.

Guvernér Jiří Rusnok během své středeční prezentace zmiňoval další a další veličiny svědčící o výborné hospodářské kondici Česka, ale nakonec došel k názoru, že zvýšení sazeb, "už" druhé v posledních deseti letech, ještě může počkat. Rozvážný ekonom si myslí, že před takovým krokem bude lepší mít v ruce novou prognózu expertů ČNB a také neuškodí, když bude jasnější, jaký vítr zavane z Frankfurtu. Kroky Evropské centrální banky totiž přes všechny deklarace o samostatné měnové politice českou ekonomiku ovlivňují zásadně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru