Centrální bankéři sice tento týden možnost pohnout se sazbami nevyužili, ale vlastně jako by se stalo. Je totiž možné vsadit si na to, že k jejich zvýšení přistoupí hned při další příležitosti. O domácí ekonomice totiž mluví prakticky jen v pozitivním duchu. A v době hospodářského růstu blížícího se pěti procentům i nedostatku pracovních sil ještě akutnějšího, než by historicky nejnižší nezaměstnanosti odpovídalo, ani není divu.

Guvernér Jiří Rusnok během své středeční prezentace zmiňoval další a další veličiny svědčící o výborné hospodářské kondici Česka, ale nakonec došel k názoru, že zvýšení sazeb, "už" druhé v posledních deseti letech, ještě může počkat. Rozvážný ekonom si myslí, že před takovým krokem bude lepší mít v ruce novou prognózu expertů ČNB a také neuškodí, když bude jasnější, jaký vítr zavane z Frankfurtu. Kroky Evropské centrální banky totiž přes všechny deklarace o samostatné měnové politice českou ekonomiku ovlivňují zásadně.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?