ThinkPad je legenda. Notebooky vyvinuté pod značkou IBM pomohly po akvizici čínskému Lenovu prosadit se v západním světě. Skvělé mobilní počítače s extrémně odolnou konstrukcí čelí silné konkurenci stylových modelů a levnějších ultrabooků, ale ThinkPad Carbon X1 je pořád to nejlepší, co Lenovo nabízí. A letošní, už pátá generace je povedená více než ty předchozí.

Carbon X1 páté generace je na pohled čistý ThinkPad. I když je tenčí a lehčí, než bylo u korporátních notebooků značky obvyklé, tmavě šedá barva, matná úprava a velké logo ThinkPad s červenou podsvícenou tečkou nad písmenem "i" jsou dostatečně výmluvné.

Carbon X1 se drží standardu značky ThinkPad i konektory. Na notebooku jsou dva plnohodnotné USB porty, dvojice USB Type-C konektorů i velký HDMI výstup. K dispozici je i ethernet, malý konektor jen vyžaduje speciální kabel přibalený v krabici.

Bude se líbit

◼ Výborná výdrž
◼ Kvalitní klávesnice
◼ Matný displej

Otevření víka displeje ukáže chloubu notebooku − v malém těle se skrývá 14" displej s malými rámečky, který lze sklonit o 180 stupňů. K čemu to je? K nezaplacení, třeba pokud se vám přes otevřený notebook na gauči převalí devítikilové štěně. Nebo když o něj někdo neurvale zavadí v kanceláři.

Displej samotný vypadá výborně, má skvělý kontrast a syté barvy. Testovaný kus s Full HD rozlišením je optimální. U pracovního počítače je výdrž baterie mnohem důležitější než 4K rozlišení. Splněnou povinností je matná úprava displeje. Dotyková vrstva, kterou měla předchozí generace, chybí a nikomu to nejspíš nebude vadit.

Může vadit

◼ Starší generace procesorů
◼ Vyšší cena

Pozitivní dojmy vzbuzuje podsvícená klávesnice. Psaní na ní je radost díky jistému, dostatečně hlubokému stisku tlačítek. I nestandardní pozice kláves Fn a Ctrl se dá vyřešit změnou nastavení v BIOS notebooku. Jenže to není věc, která běžného uživatele napadne.

Bez výtek je touchpad, více ale zaujme tradiční červený touchpoint uprostřed klávesnice. Pokud se ho naučíte používat, ušetříte rukám zbytečné přesuny mezi klávesnicí a touchpadem. Vedle dotykové plochy je i čtečka otisků prstů, která funguje spolehlivě jako na moderních telefonech.

Vnitřní výbava notebooku je výborná, ale nikoliv nejlepší. Standardu se vymyká zejména extrémně rychlé SSD úložiště, 16GB RAM, ale Carbon nemá nejnovější generaci procesorů Intel Core. Loňské čipy v praxi nejsou zásadně pomalejší, ale u notebooku, který v nejlepší konfiguraci stojí 80 a v nejnižší 40 tisíc korun, to zájemce nepotěší.

Lenovo za to ale nemůže, když se Carbon začal prodávat, osmá generace Coru ještě nebyla dostupná. Notebook tento vroubek navíc vyhlazuje fantastickou výdrží. Notebook s hmotností 1,13 kg totiž zvládne 10 hodin kancelářské práce s wi-fi na jedno nabití i s vysokým jasem displeje. Nabíjení přes konektor USB Type-C "z nuly na sto" pak trvá kolem dvou hodin.