Vojenská technika z Česka, kterou se na videu překvapivě pochlubila ázerbájdžánská armáda, se mohla do země dostat přes třetí zemi, pravděpodobně rozmontovaná. Naznačují to jak informace HN, tak zprávy publikované zahraničními médii. Česká diplomacie oficiálně tvrdí, že neví, jak se zmodernizované české houfnice Dana-M1 a raketomety RM- 70, které vyrábí firma Czechoslovak Group, do embargované země dostaly.

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se
chlubí českými houfnicemi
Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Prostředníkem může být podle bulharského média Trud.bg například Izrael, který historicky kavkazské zemi zbraně prodává.

Trud v létě zmapoval síť leteckých spojení, pomocí kterých do Baku i jinam ve světě proudily zbraně přepravované v diplomatických letech ázerbájdžánské společnosti Silk Way
Airlines.

Zbraně na Kavkaz mohla dodat podle dvou zdrojů HN z armádní komunity izraelská společnost Elbit Systems, která je dlouholetým partnerem Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava
Strnada.

Elbit zároveň dlouhodobě dodává zbraně do Ázerbájdžánu.

Sám prezident Ilham Alijev loni v Tel Avivu přiznal, že jeho země podepsala s Izraelem dlouhodobý kontrakt na nákup zbraní v hodnotě pěti miliard dolarů. V Izraeli mohly být zbraně zároveň modernizovány.

Zbraně rozebrané na součástky

České zbraně se do kavkazské země mohly dostat po částech. Hospodářské noviny ze zdrojů z diplomaticko-bezpečnostní komunity zjistily, že vývoz součástek na Kavkaz mohl jít přes Slovensko.

Tam měla firma Czechoslovak Group dostat povolení na vývoz rozebraných houfnic a raketometů do Izraele, který je pak mohl dále přeprodat do Ázerbájdžánu.

S touto informací české úřady pracují zhruba týden.

České ministerstvo zahraničních věcí v úterý potvrdilo, že do Ázerbájdžánu česká Tatra vyvezla speciálně upravené podvozky.

"Ale jen proto, že se jedná o nesmrticí materiál, a to právě s ohledem na odmítnutí vyvézt do Ázerbájdžánu vojenský materiál," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Kvůli zamrzlému konfliktu s Arménií ze začátku 90. let je Ázerbájdžán pro zbrojaře enormně zajímavý.

Stát vklíněný mezi Rusko a Írán má obrovské zásoby ropy a zemního plynu. Nedostatkem peněz tak v současné době netrpí a nebojí se přednost využívat v diplomacii.

České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) před pár týdny zjistilo, že peníze z Ázerbájdžánu proudí i do Česka. "Víme, k čemu sloužily ty peníze, ale nevíme, zdali putovaly k českým politikům. Ázerbájdžánci nakupovali obrovské množství luxusních hodinek a šperků. V tuzemsku to bylo tak za 40 milionů korun," popsala novinářka Pavla Holcová z ČCIŽ.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.