Když si do názvu politické strany dáte letopočet založení, je to vždy ošidné. Na jednu stranu dáváte najevo, že držíte prst na tepu doby, což může pomoci. Na stranu druhou riskujete, že za pár let, až se situace změní a doba bude tepat poněkud jinak, bude název vaší partaje v lepším případě nesrozumitelný, v horším vyčpělý a v nejhorším směšný.

Se vší trpkostí si to možná právě teď uvědomuje Miroslav Kalousek. Když v roce 2009 založil spolu s Karlem Schwarzenbergem TOP 09, fungovalo to v první chvíli, jako když zapálíte motor rakety. Étos šetření a odpovědnosti zasáhl uprostřed ekonomické krize srdce mnohých voličů, formace vystřelila nahoru, zdálo se, že žádné mety pro ni nejsou nedosažitelné. Byla to doba, kdy se řešila spíše otázka, kdy Kalouskův projekt převálcuje ODS a stane se hegemonem na pravici, než jestli to vůbec přijde.

Střih. Je podzim 2017, blíží se volby a řeší se úplně jiná otázka: Přežije vůbec Kalouskova strana do jara? Překoná pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny? Aktuální volební model CVVM naznačuje, že to není jisté. TOP 09 výzkumníci přisuzují 4,4 procenta, což by, pokud by takto volby dopadly, znamenalo takřka jistý konec celého projektu. Jiné volební modely jsou sice smířlivější, ale trend je zřejmý. Kdysi nadějná strana nevzkvétá, ale upadá. A to tak, že fofrem.

Kde se stala chyba? Jistě se dá mnohé přičíst vnějším vlivům. Nepopulárnímu šetření v letech krize, příslušnosti k vládě Petra Nečase, která skončila kvůli (dodnes nepotvrzeným) podezřením z brutální korupce, a také čtyři roky trvající demagogické kampani Andreje Babiše s mottem "za všechno může Kalousek". Ale úplně vše se na vnější vlivy svést nedá. Pokud by partaj měla řádný fundament, možná by to s ní otřáslo, ale ne tak, že by byla na pokraji konce.

Příčiny propadu TOP 09 jsou hlavně vnitřní. Projekt stál od počátku na třech pilířích. Prvním byla autorita Karla Schwarzenberga, druhým mozek Miroslava Kalouska a třetím spolupráce se Starosty, kteří dávali celému primárně pražskému projektu regionální rozměr. Jenže Karel Schwarzenberg zestárnul natolik, že je, při vší úctě, už jen živoucím symbolem. Starostové odešli za vlastním politickým štěstím (nebo možná neštěstím, to se uvidí). A zbyl jen Miroslav Kalousek. Se vším svým intelektem, rétorickou pohotovostí, politickým umem a… svou pověstí. A ta, ať už je zasloužená, či ne, je zkrátka taková, jaká je. Pokud jde o popularitu, Kalousek se na lídry ostatních partají dívá ne zespoda, ale ze dna. Prekérní situace.

Postupný propad TOP 09 nejlépe ilustrují statistiky. Ve volbách 2010 ji volilo 873 833 lidí, získala 16,7 procenta hlasů. V roce 2013 to bylo už jen 596 357 voličů, což stačilo na 11,99 procenta. Nyní je topka za využití nejoptimističtějších odhadů na šesti či sedmi procentech. A to prosím pěkně po čtyřech letech v opozici, kdy by skutečně zdravá partaj měla být naopak nastartovaná, plná energie, schopná přitahovat nové voliče.

Má tedy TOP 09 vůbec naději na přežití? Odpovědí je opatrné ano. Hlavně proto, že stále zaplňuje prázdné místo na politické mapě. Otevřeně a nahlas se hlásí k myšlence, že by Česko mělo být součástí jádra evropské integrace. To žádná jiná strana takto silně nedělá. V Česku je jistě dost voličů, kteří se raději svezou do Berlína či Paříže než do Varšavy a Budapešti. Ovšem problém je opět v osobě lídra. Říci, že Kalousek může být českým Emmanuelem Macronem a nesmát se přitom úplně nahlas − to je docela problém.

TOP 09 může také sázet na mladé voliče. V projektu "studentských voleb", zejména na gymnáziích, vyhrávala. Ovšem i zde je problém. Na mladé voliče jednak není spoleh, že k volbám vůbec přijdou. A za druhé se mohou obrátit k alternativě, kterou jsou v těchto volbách piráti. Brutálně řečeno: Mladí mohou vyměnit falešné knížecí číro za autentické pirátské dredy. V tom případě vstoupí TOP 09 do historie jako další článek řetězce projektů, které žily z nadějí mytické politické bytosti "městský liberální volič". Bráno od 90. let: Občanské hnutí − ODA − Unie svobody − Zelení − TOP 09… a tak dále.

Je to banální závěr, ale o bytí a nebytí TOP 09 se rozhodne 21. října. Setina nad pět procent znamená naději, setina pod pět procent smrt. V druhém případě se Miroslav Kalousek těžko bude moci divit, když někdo napíše, že to byla smrt model 09. Smrt vyčpělého projektu minulosti.