Pro Anetu Jiráskovou, pětadvacetiletou pacientku s nevyléčitelným metastatickým nádorem prsu, má 16 měsíců života jinou cenu než pro většinu lidí v podobně těžké životní situaci. Chmurnou diagnózu jí totiž sdělili onkologové v pražské Všeobecné fakultní nemocnici ve třetím měsíci těhotenství. Letos porodila zdravou holčičku.

POLITICI O ZDRAVOTNICTVÍ

Debaty serveru Aktuálně.cz a NF OZP se zúčastnili:

exministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger, kandidát za ANO do sněmovny Adam Vojtěch, poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský, poslanec za ODS Bohuslav Svoboda a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Problém pacientky je navíc v tom, že inovativní biologický lék ze zahraničí, který by jí podle studií i praxe onkologů mohl o oněch asi 16 měsíců prodloužit život, přestal být hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

A pojišťovna její individuální žádost o úhradu zamítla. Jiráskové nezbylo, než aby si lék platila sama, s pomocí rodiny. Dávka na třítýdenní cyklus stojí 80 tisíc korun. "Říká se, že čas jsou peníze, ale v mém případě jsou peníze čas. Já si vlastně za ně kupuji život s rodinou a možnost vychovávat svoji dceru," uvedla žena v debatě na Praha TV.

V článku se dále dozvíte

  • Lékaři stále častěji narážejí na to, že drahé inovativní léky, kterými se léčí v západní Evropě, jsou pro české pacienty nedostupné. Problém se může v budoucnosti ještě zhoršit.
  • Politické strany ale mnoho řešení problému s inovativní léčbou před parlamentními volbami nemají.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.