O necelých pět stovek se od ledna zvýší průměrný důchod, čímž se dostane poprvé nad hranici 12 tisíc korun. Rozhodnutí vlády valorizovat o kapku víc, než ukládá zákon, příliš nepřekvapilo. Zvýšení je sice příjemné, o jednorázový předvolební dárek ale tentokrát nejde. A vzhledem k tomu, že jsou důchody v Česku vskutku rovnostářské, dostane se opravdu na všechny.

Důchodci se tak dostanou nad ty, kteří pobírají minimální mzdu. Ba dokonce by se dalo mluvit o bohatých důchodcích, protože zvýšení nejen pokryje celkovou inflaci, ale prý i tu speciální, která vychází ze speciálního důchodcovského koše, z něhož vyplývá, že staří lidé nepotřebují kromě léků a sem tam nějakého rohlíku s mlékem, jenž se dobře kouše protézou hrazenou veřejným pojištěním, prakticky nic.

V článku se dále dozvíte

  • Vláda důchodcům přiklepla navýšení o 475 korun, průměrná penze se poprvé dostane nad 12 tisíc korun.
  • Penzisté mají více než nejhůře placení zaměstnanci, o důstojném stáří lze tak mluvit jen stěží.
  • Kromě státní penze by měl existovat polokomerční doplňkový zdroj příjmů, na kterém by se kromě státu podíleli zaměstnavatelé i budoucí důchodci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru