Hypoteční horečka musí skončit, tvrdí Česká národní banka. Je to prý v zájmu všech. Ve sněmovně ale centrální bankéři narazili a trochu při následné debatě ztratili glanc. Nejde o to, že zákon, který jim měl dát pravomoc bankám některé hypotéky přímo zakázat, uvízl ve druhém čtení a nikdo neprojevil zájem, aby byl schválen ještě během tohoto volebního období. To se stává a stávat bude. Problematické jsou však některé argumenty centrálních bankéřů a styl, s jakým se vypořádávají s oponenty.

V představách ČNB by legislativní proces měl vypadat tak, že ministerstvo financí podle námětů centrální banky vypracuje návrh zákona, vláda ho předloží, poslanci uznají oprávněnost argumentů a nové pravomoci promptně odklepnou. Když se do cesty postaví překážka, musí za tím jistě být zištný zájem. V letní debatě na půdě sněmovny guvernér Jiří Rusnok "nedostatek pochopení" pro zákon, který by ČNB dal možnost některé hypotéky bankám prostě zakázat, charakterizoval tak, že se banka stala obětí politické hry. Přitom si jen od některých poslanců vyslechl obavy, že když zákonem znemožní udělení hypotéky těm, kdo nemají dostatečně našetřeno, ztíží se tak části populace přístup k vlastnímu bydlení. To je prostě fakt, který by měl uznat i ten, kdo si myslí, že je takový výsledek žádoucí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dnešní ČNB nevěří, že lidé hodnotí svou schopnost splácet hypotéku dostatečně kriticky.
  • Stejně tak nedůvěřuje bankám, že myslí dostatečně dopředu.
  • Nastoupit tedy musí předvídavý regulátor.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru