Hypoteční horečka musí skončit, tvrdí Česká národní banka. Je to prý v zájmu všech. Ve sněmovně ale centrální bankéři narazili a trochu při následné debatě ztratili glanc. Nejde o to, že zákon, který jim měl dát pravomoc bankám některé hypotéky přímo zakázat, uvízl ve druhém čtení a nikdo neprojevil zájem, aby byl schválen ještě během tohoto volebního období. To se stává a stávat bude. Problematické jsou však některé argumenty centrálních bankéřů a styl, s jakým se vypořádávají s oponenty.

V představách ČNB by legislativní proces měl vypadat tak, že ministerstvo financí podle námětů centrální banky vypracuje návrh zákona, vláda ho předloží, poslanci uznají oprávněnost argumentů a nové pravomoci promptně odklepnou. Když se do cesty postaví překážka, musí za tím jistě být zištný zájem. V letní debatě na půdě sněmovny guvernér Jiří Rusnok "nedostatek pochopení" pro zákon, který by ČNB dal možnost některé hypotéky bankám prostě zakázat, charakterizoval tak, že se banka stala obětí politické hry. Přitom si jen od některých poslanců vyslechl obavy, že když zákonem znemožní udělení hypotéky těm, kdo nemají dostatečně našetřeno, ztíží se tak části populace přístup k vlastnímu bydlení. To je prostě fakt, který by měl uznat i ten, kdo si myslí, že je takový výsledek žádoucí.

ČNB chce mít právo zakázat všechny hypotéky, kde by banky financovaly 90 a více procent hodnoty nemovitosti. V lednu, kdy již totéž pravidlo nějakou dobu platilo ve formě doporučení (které by ale měly banky ve vlastním zájmu brát smrtelně vážně), Rusnok uvedl, že je připraven "jít ještě níž". Tedy že by každý klient musel mít našetřenu ještě větší částku. Požadovat takový bianko šek a divit se přitom, že je to pro část zákonodárců problematické, je naivita.

Růst cen nemovitostí zatím nepolevil. A i když viceguvernér Vladimír Tomšík ve víkendové televizní debatě zadoufal, že další zpřísňování nebude nutné, na potřebě zasáhnout proti "hypoteční party" trvá. Další zvýšení sazeb, k němuž může dojít zítra nebo možná až v listopadu, k tomu nestačí. Dnešní ČNB nevěří, že lidé hodnotí svou schopnost splácet dostatečně kriticky. Stejně tak nedůvěřuje bankám, že myslí dopředu. Vzhledem k opakovanému připomínání vlivu finančních zprostředkovatelů, kteří do bank vodí až dva ze tří žadatelů o hypotéku, zřejmě ani nevěří, že komerční bankéři myslí vlastní hlavou. Jen jestli se ČNB policejním heslem "pomáhat a chránit" neinspirovala příliš.