Hypoteční horečka musí skončit, tvrdí Česká národní banka. Je to prý v zájmu všech. Ve sněmovně ale centrální bankéři narazili a trochu při následné debatě ztratili glanc. Nejde o to, že zákon, který jim měl dát pravomoc bankám některé hypotéky přímo zakázat, uvízl ve druhém čtení a nikdo neprojevil zájem, aby byl schválen ještě během tohoto volebního období. To se stává a stávat bude. Problematické jsou však některé argumenty centrálních bankéřů a styl, s jakým se vypořádávají s oponenty.

V představách ČNB by legislativní proces měl vypadat tak, že ministerstvo financí podle námětů centrální banky vypracuje návrh zákona, vláda ho předloží, poslanci uznají oprávněnost argumentů a nové pravomoci promptně odklepnou. Když se do cesty postaví překážka, musí za tím jistě být zištný zájem. V letní debatě na půdě sněmovny guvernér Jiří Rusnok "nedostatek pochopení" pro zákon, který by ČNB dal možnost některé hypotéky bankám prostě zakázat, charakterizoval tak, že se banka stala obětí politické hry. Přitom si jen od některých poslanců vyslechl obavy, že když zákonem znemožní udělení hypotéky těm, kdo nemají dostatečně našetřeno, ztíží se tak části populace přístup k vlastnímu bydlení. To je prostě fakt, který by měl uznat i ten, kdo si myslí, že je takový výsledek žádoucí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?