Z hlediska rozpočtového výsledku hospodařily obce v roce 2016 výborně. Přebytek rozpočtu obcí byl rekordní. Méně příznivé jsou faktory, které se na tomto výsledku podílely. Meziročně poklesly příjmy a rapidně se snížily kapitálové výdaje. Byl to výrazný pokles zejména investičních dotací, který vedl ke snížení celkových příjmů a k ještě výraznějšímu poklesu kapitálových výdajů. Za poklesem investičních dotací je pomalý náběh čerpání dotací z evropských fondů. Tento rok tak ukázal, jak moc je rozvoj infrastruktury obcí závislý na přísunu peněz z Evropské unie.

Vyšší propad celkových příjmů obcí v důsledku poklesu dotací zčásti kompenzoval rychlý růst daňových výnosů. Ty tvoří téměř 70 procent jejich příjmů. Obce navíc zintenzivnily prodej svého majetku, který se v předchozích letech postupně snižoval. V přepočtu na obyvatele se mírně zvýšily rozdíly v celkových příjmech mezi většími a menšími obcemi. Meziroční snížení celkových příjmů se nedotklo obcí s počtem obyvatel nad pět tisíc, rovněž těch nejmenších s počtem obyvatel do 199.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru