Z hlediska rozpočtového výsledku hospodařily obce v roce 2016 výborně. Přebytek rozpočtu obcí byl rekordní. Méně příznivé jsou faktory, které se na tomto výsledku podílely. Meziročně poklesly příjmy a rapidně se snížily kapitálové výdaje. Byl to výrazný pokles zejména investičních dotací, který vedl ke snížení celkových příjmů a k ještě výraznějšímu poklesu kapitálových výdajů. Za poklesem investičních dotací je pomalý náběh čerpání dotací z evropských fondů. Tento rok tak ukázal, jak moc je rozvoj infrastruktury obcí závislý na přísunu peněz z Evropské unie.

Vyšší propad celkových příjmů obcí v důsledku poklesu dotací zčásti kompenzoval rychlý růst daňových výnosů. Ty tvoří téměř 70 procent jejich příjmů. Obce navíc zintenzivnily prodej svého majetku, který se v předchozích letech postupně snižoval. V přepočtu na obyvatele se mírně zvýšily rozdíly v celkových příjmech mezi většími a menšími obcemi. Meziroční snížení celkových příjmů se nedotklo obcí s počtem obyvatel nad pět tisíc, rovněž těch nejmenších s počtem obyvatel do 199.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.