Dluh českých obcí se loni výrazně snížil. Na konci minulého roku činil bez započtení hlavního města 48,5 miliardy korun. Šlo tak o pokles o 5,3 miliardy. Starostové se snaží hledat úspory, kde se dá. Motivuje je k tomu i loňský výpadek dotací. Loni obce dosáhly jen na třetinu evropských peněz oproti předchozímu roku.

Radnice využívají příznivé ekonomické situace a výhodných úrokových sazeb. Právě to se pozitivně odráží na jejich zadlužení. "Obce v předcházejících měsících využívaly historicky nejnižších úrokových sazeb na trhu a refinancovaly některé starší obchody, častěji si však nově uzavíraly delší úvěrové rámce pro příští období za velmi výhodných úrokových podmínek," popisuje mluvčí České spořitelny Andrea Studihradová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.