Kurdové, označovaní jako největší národ bez vlastního státu, v pondělí hlasovali o své nezávislosti.

Referendum se uskutečnilo v iráckém Kurdistánu, kde žije okolo pěti milionů z celkových zhruba 30 milionů Kurdů roztroušených po celém Blízkém východě. Oficiální výsledky mají být oznámeny do tří dnů. Očekává se, že hlasující zvolí kexit, jak se označuje odtržení od Iráku a vznik samostatného Kurdistánu.

Kurdská regionální vláda schválila referendum i přes nátlak Iráku, USA a svých sousedů, Turecka, Íránu a Sýrie, aby se hlasování nekonalo.

Spojené státy se obávají, že zmatek vyvolaný referendem zkomplikuje boj proti teroristické organizaci Islámský stát, který vede v Iráku a v Sýrii koalice v čele s Washingtonem. "Prakticky celé mezinárodní společenství je proti referendu," řekla Heather Nauertová, mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.