Hayato Okamura stojí před obchodem Jarmily Blažkové v Bystřici pod Hostýnem a chystá se vejít dovnitř, přestože ví, že majitelka patří v tomto městě k vůbec největším příznivcům jeho bratra Tomia.

"Já si ale rád povídám s každým a nikomu se nevyhýbám," tvrdí Hayato, který následně v obchodě vysvětluje, že je členem KDU-ČSL a má zcela rozdílné politické názory než jeho mladší bratr. "Tomio je takový extrém, on chce vystupovat z Evropské unie. Zatímco já říkám, že unie není dokonalá, potřebuje opravy, ale ne z ní vystupovat a rozbíjet ji. To bychom se stali obětí Ruska," říká, zatímco Blažková Tomia brání a popisuje, jak by si přála, aby Česko nebylo závislé ani na EU, ani na nikom jiném. "Ale kdykoliv přijďte na besedu," loučí se smířlivě majitelka obchodu. Hayato odchází kolem velkého billboardu s fotkou Tomia, který oznamuje, že by Češi měli odejít z EU "po anglicku".

Je to zvláštní situace. Méně známý z bratrů Okamurových přijel minulý týden lákat voliče do města, v němž Tomio se svou stranou v parlamentních volbách v roce 2013 porazil všechny ostatní strany. Navíc do města, ke kterému mají Okamurovi hodně blízko, protože odtud pocházejí rodiče jejich matky i další příbuzní z moravské větve rodiny. "Tamhle je chata, do které jsme jako malí jezdili každé prázdniny ke strýcovi," ukazuje Hayato do krajiny kolem Svatého Hostýna.

I když kandiduje do parlamentu za lidovce v Praze, sem, do známého kraje, přijel proto, že chtěl podpořit lídra lidovecké kandidátky ve Zlínském kraji Ondřeje Benešíka.

Shodou náhod se vydal o víkendu dělat předvolební kampaň do stejného regionu také Tomio, jenž má podle odborníků na veřejné mínění téměř jistotu, že se do Poslanecké sněmovny dostane a možná skončí hned za ANO, ČSSD a komunisty.

Podle původního plánu měl sice zamířit nejdříve do Přerova na Guláš Fest, ale kde ve skutečnosti bude, nebylo jasné, protože jeho kampaň se od jiných stran zcela liší. Přesné informace o svých předvolebních cestách Tomio Okamura neposkytuje, médiím se kromě živého televizního vysílání vyhýbá a sází ze všeho nejvíc na internet. Na něm si vytvořil svůj vlastní svět, včetně "televizních" zpráv, v němž žije s desítkami tisíc svých příznivců.

Patří mezi ně i učitel Pavel Galeta, který v sobotu s dalšími členy Okamurovy strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) čekal v Přerově od rána na příjezd svého šéfa.

"Slyšeli jste o tom, jak v českém vězení umučili toho ruského hackera, který čekal na vydání do Ruska nebo Ameriky?" oznamoval okolostojícím nepravdivou informaci o Jevgeniji Nikulinovi, který ani nebyl mučen, ani není mrtvý. Galeta byl ale přesvědčený o opaku, protože, jak upozorňoval, poslouchá společně s řadou dalších straníků z SPD internetové vysílání Svobodného vysílače, který je pro něj hlavním zdrojem informací.

Po pěti hodinách čekání se Galeta s dalšími příznivci dozvídá, že Okamura nepřijede, protože se nakonec rozhodl vyrazit jinam. V sobotu odpoledne přijíždí na fotbalový zápas v Hvěvotíně nedaleko Olomouce. "Já žádné novináře nepotřebuji, vynechte nás, nefoťte mě, nepřeji si to," reaguje podrážděně na mediální zájem. Před začátkem utkání si vzal mikrofon s tím, že přivezl sportovcům dar. "Chtěl jsem vám jenom popřát, ať se vám dobře hraje. Já jsem také hrával fotbal, ale trošku se ozývají kolena, protože už mi bude padesát. Tady jsem vám přivezl dva tréninkové míče a rád bych je předal kapitánům," říkal a podával všem hráčům i rozhodčím ruku.

Většinu utkání však proseděl s několika příznivci v hospůdce na hřišti a během několika následujících minut už dával na sociální sítě video z předávání míčů, které velmi rychle sdílely i lajkovaly tisíce lidí. Okamura na videa sází, ať už přes ně sděluje politická stanoviska a vyzývá k jejich maximálnímu šíření, nebo se hlásí z různých lidových akcí. I když je forma sdělení odlišná, základem je vždy Okamurova tvář co nejblíže ke kameře a jeho emotivní, rychlý a naléhavý styl projevu.

"Právě jsem na Znojemském vinobraní, je to perfektní akce se samými skvělými lidmi a moc děkuji opravdu mnoha lidem za veřejně vyjádřenou podporu naší straně. Lidé nejsou spokojeni s touto vládou, chtějí změnu," říká na jednom z mnoha videí. Mění se jen místo, různé slavnosti, sportovní akce, prostě kde jsou davy lidí. Tomio Okamura přitom nikdy neopomene na videu upozornit, že si povídá s lidmi a že se setkává s obrovskou podporou. Navíc díky tomu, že mnohdy natáčí z míst plných lidí, vyvolává dojem, že s mnoha lidmi skutečně mluvil a získal si je.

Jeho starší bratr Hayato připouští, že jedním z motivů, proč vstoupil nedávno do politiky, je právě chování jeho bratra Tomia. "Bojím se, že šíří mezi lidmi strach a nejistotu proto, aby upevnil svou moc. Je velmi ctižádostivý a zájem jeho stoupenců mu dělá velmi dobře," tvrdí Hayato s tím, že rozdílné názory zasáhly také jejich vzájemné vztahy. Když se měli loni jako obvykle setkat na výročí matčiny smrti, Tomio poprvé chyběl.

jarvis_59c7dedc498e27ac3f8ac1bb.jpeg
Hayato Okamura (vpravo) podpořil v Kroměříži lídra lidovecké kandidátky Zlínského kraje Ondřeje Benešíka.