Od prvních signálů, že je ve hře rozštěpení ČEZ, uběhlo jen něco přes půl roku a z oddělení jaderné a uhelné části je téma pro stát. Navenek o tom zatím nikdo nemluví, ale podle zdrojů agentury Reuters dostalo vedení polostátního kolosu úkol variantu rozdělení rychle připravit. Cíl je zřejmý: zařídit vše tak, aby v Česku vyrostly nové jaderné reaktory, i když to, bráno z ekonomických hledisek, nedává smysl. "Přístavba" v Dukovanech, případně zdvojnásobení Temelína by se dělaly nejlépe tehdy, kdyby se stát nemusel ohlížet na drobné akcionáře, kterým 30 procent ČEZ patří. Pokud by vláda z pozice majoritního akcionáře donutila firmu ke krokům, které jsou z pohledu státu strategické a přitom finančně nevýhodné, nedali by si to menšinoví vlastníci líbit.

Kvůli tomu, aby malí akcionáři nepřišli zkrátka, není nutné ČEZ hned porcovat. Ale zřejmě je to nejprůchodnější. Přiklepnutí záruk, které by pokryly rozdíl mezi náklady a tím, co budoucí jaderné bloky při očekávaných cenách elektřiny mohou vydělávat, by pro politiky bylo nepříjemné. Rizika pro státní rozpočet v řádu desítek až stovek miliard by totiž byla moc vidět. Další zátěž by si voliči vyčerpaní už současnými odvody na solární a další obnovitelné zdroje nemuseli nechat líbit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru