Od prvních signálů, že je ve hře rozštěpení ČEZ, uběhlo jen něco přes půl roku a z oddělení jaderné a uhelné části je téma pro stát. Navenek o tom zatím nikdo nemluví, ale podle zdrojů agentury Reuters dostalo vedení polostátního kolosu úkol variantu rozdělení rychle připravit. Cíl je zřejmý: zařídit vše tak, aby v Česku vyrostly nové jaderné reaktory, i když to, bráno z ekonomických hledisek, nedává smysl. "Přístavba" v Dukovanech, případně zdvojnásobení Temelína by se dělaly nejlépe tehdy, kdyby se stát nemusel ohlížet na drobné akcionáře, kterým 30 procent ČEZ patří. Pokud by vláda z pozice majoritního akcionáře donutila firmu ke krokům, které jsou z pohledu státu strategické a přitom finančně nevýhodné, nedali by si to menšinoví vlastníci líbit.

Kvůli tomu, aby malí akcionáři nepřišli zkrátka, není nutné ČEZ hned porcovat. Ale zřejmě je to nejprůchodnější. Přiklepnutí záruk, které by pokryly rozdíl mezi náklady a tím, co budoucí jaderné bloky při očekávaných cenách elektřiny mohou vydělávat, by pro politiky bylo nepříjemné. Rizika pro státní rozpočet v řádu desítek až stovek miliard by totiž byla moc vidět. Další zátěž by si voliči vyčerpaní už současnými odvody na solární a další obnovitelné zdroje nemuseli nechat líbit.

Zato rozdělení na "špinavou" část, s níž by si stát dělal, co uzná za vhodné, a "čistou", zřejmě obchodovanou na burze, se dá prodat jako připojení k evropskému trendu. Hned za humny máme příklady, kdy to velké energetiky, i když z jiných důvodů, udělaly. Navíc prodej distribuce a "zelených" zdrojů včetně investic do moderních technologií, které ČEZ dělá v poslední době, by něco vynesl. Prý až 100 miliard korun. Sumu můžeme brát s rezervou, pokud zahrnuje i vyplacení akcionářů z jaderně-uhelné části, tak indikuje, jak moc jsou dnes akcie ČEZ podhodnocené. Ale jakýkoliv zisk vypadá lépe než drahá garance výkupních cen na desítky let dopředu. Na tom, že by byla potřeba, letošní oživení na energetické burze nic nemění.

Otázka je, proč se variantou dělení ČEZ vrcholní politici s premiérem v čele zabývají tak krátce před volbami. Spojení "rozpracovat variantu rozdělení" zní poměrně neškodně a nezávazně, ale je to krok směřující k novým jaderným reaktorům. Jejich stavbu si zahraniční dodavatelé a také část českých průmyslníků velmi přejí a státní energetická koncepce s nimi počítá. Ovšem těžko také pominout, že od zrušeného temelínského trendu se krize jaderné energetiky ještě prohloubila.