Maďarský premiér Viktor Orbán se modlí za to, aby německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v neděli vyhrála parlamentní volby, a to i přesto, že patří k nejtvrdším kritikům její migrační politiky. S odvoláním na maďarský rozhlas o tom v pátek informují německá média, podle nichž se Orbán více než úspěchu Merkelové obává vítězství jejího vyzyvatele a šéfa sociální demokracie Martina Schulze.

Příčinou Orbánova postoje je to, že Schulz prosazuje, aby se zemím, které odmítají přijímat uprchlíky podle kvót na jejich přerozdělování, krátily evropské fondy. Merkelová nic takového nechce, i když i ona se staví za naplnění kvót. Maďarsko kvóty stejně jako ostatní země Visegrádu odmítá.

"Pronášíme tichou modlitbu za prodloužení mandátu německé kancléřky Angely Merkelové," řekl tak Orbán překvapivě v pravidelném rozhlasovém rozhovoru. Vítězství současné šéfky německé vlády je podle něj v maďarském zájmu, protože je jeho zemi přátelštější než "sociálnědemokratický kandidát na kancléře Martin Schulz vyjadřující se o nás bez respektu ".

Dosavadní průzkumy nasvědčují tomu, že se Orbánovi jeho přání splní. Konzervativní unie CDU/CSU je jasným favoritem voleb, a Merkelová by tak i po nich měla zůstat v čele vlády.

Související