Americká technologická společnost Google chce být ještě významnějším hráčem na trhu mobilních telefonů. Včera oznámila, že za 1,1 miliardy dolarů koupila divizi tchajwanské firmy HTC. Američané tak získali zhruba dva tisíce lidí, kteří již nyní z velké části pracují na vývoji Pixelu − prémiového chytrého telefonu Googlu. Podle posledního kurzu na burze byla tržní hodnota celého HTC 1,9 miliardy amerických dolarů.

"Google se rozhodl, že je dobré mít vlastní tým pro vývoj hardwaru, který by mu pomohl dále zlepšovat přístroje fungující na jeho operačním systému Android," okomentovala transakci pro agenturu Reuters analytička společnosti TrendForce Mia Huang.

Uzavřená dohoda se týká pouze zaměstnanců, nikoliv výrobních aktiv. Společnosti podepsaly rovněž smlouvu o duševním vlastnictví, jejíž podmínky však zveřejněny nebyly. Firmy se také dohodly, že budou hledat oblasti vhodné pro budoucí spolupráci.

1,1 mld. USD

zaplatil Google za tým, který pro něj dosud v rámci firmy HTC vyvíjel prémiový telefon Pixel.

HTC je dlouhodobým partnerem Googlu, podle odhadů analytiků se telefony Pixel podílejí na celkové produkci chytrých telefonů firmy asi 20 procenty. Podíl HTC na světovém trhu ale v posledních letech strmě klesá kvůli konkurenci Applu, Samsungu a také čínských rivalů Huawei, Oppo, Xiaomi či ZTE. Ještě před pěti lety přitom byly chytré telefony HTC v žebříčku světových prodejů na čtvrtém místě a jejich podíl na trhu činil devět procent. Dnes je na necelém procentu (bez započtení značky Pixel). Počet prodaných přístrojů tak za tu dobu klesl zhruba ze 45 milionů v roce 2011 na 12,8 milionu loni.

Ztráta podílu na trhu se zároveň negativně projevuje na hospodaření HTC. V druhém čtvrtletí utrpěla firma ztrátu ve výši 1,95 miliardy tchajwanských dolarů (1,5 miliardy korun). Šlo již o devátý ztrátový kvartál v řadě.

Nákup části HTC je jen jedním z kroků, které by měly posílit pozici Googlu na trhu s mobily. Již dříve například firma ze stejného důvodu najala pro svou divizi vývoje hardwaru Ricka Osterloha, bývalého prezidenta společnosti Motorola. Mobily značky Pixel, které uvedl Google na trh před rokem, mají v současnosti podle údajů analytické společnosti IDC na světovém trhu pouze jednoprocentní podíl, podobně jako přístroje HTC.

Někteří analytici, například Ryan Reith ze zmíněného IDC, však smysl nákupu části HTC zpochybňují. "HTC už má to nejlepší za sebou, dávno nepatří k lídrům v oblasti vývoje nového hardwaru. Investice do vývoje musel v posledních letech značně omezit kvůli propadajícím se tržbám," řekl Reith agentuře Reuters.

"Pokud Google skutečně nechce mít pod kontrolou také hardware pro své chromebooky a další produkty, pak to nevidím jako sázku, která se vyplatí," dodal.

Podle jiných je však nákup vzhledem k zhoršujícímu se postavení HTC na trhu dobrou volbou, protože tak získává kontrolu nad vývojem telefonu Pixel pro případ, že by se HTC dostalo do vážnějších finančních problémů či jej převzal některý z konkurentů.

Spojení výrobce mobilů a zároveň dodavatele operačního systému Android si již Google jednou vyzkoušel, když před pěti lety koupil za 12,5 miliardy dolarů firmu Motorola Mobility. Jen o dva roky později ji však prodal čínskému koncernu Lenovo. Google si tehdy ponechal drtivou většinu patentů, což asi byl hlavní důvod akvizice.