Zase? To mu zkušenost s Motorolou nestačila? Takové reakce vyvolala na konci prázdnin zvěst o tom, že upadajícího výrobce chytrých telefonů HTC koupí společnost Google, tedy přesněji její matka Alphabet. Skepse byla pochopitelná. Firma dominující světovému internetu a − což je v tomto případě ještě důležitější − mající pod palcem vývoj systému, který pohání velkou většinu smartphonů, totiž při poslední akvizici výrobce mobilů prodělala miliardy dolarů.

Z krátkého flirtu s americkou Motorolou (ta je dnes jen značkou čínského Lenova) si ale Google odnesl balík patentů. A o ty mu šlo i v případě tchajwanského HTC.

Konečná, včera zveřejněná dohoda má nakonec nečekanou podobu: HTC si ponechá nezávislost, ale s Googlem bude své patenty sdílet a ještě pod něj převede tým čítající na 2000 vývojářů. Za to HTC dostane sumu odpovídající 60 procentům své současné hodnoty. Současné portfolio výrobků, čtyři pětiny zaměstnanců i všechny výrobní linky přitom Tchajwancům zůstanou. O ty kupci nešlo.

Výroba se vždy dá u někoho objednat a zrovna Google už v minulosti ukázal, že nemá problém dodavatele střídat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru