Irácký Kurdistán se připravuje na pondělní referendum, v němž jeho obyvatelé mají rozhodnout o samostatnosti ve své autonomní oblasti a v několika sporných regionech. Centrální vláda v Bagdádu, sousední státy, ale také například Washington se obávají, že by nezávislost Kurdistánu mohla vyústit v širší regionální konflikt a zbrzdit pokrok v boji s Islámským státem, kterého se účastní irácké i kurdské síly. Na společném postupu v případě konání referenda se včera dohodli ministři zahraničí Iráku, Íránu a Turecka. Kurdové mají prostě smůlu. O vznik nezávislého státu se snaží od konce první světové války, kdy koloniální mocnosti rozdělily jimi obydlenou oblast mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii. A prakticky nikdo kromě nich o něm nechce ani slyšet.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru