Dá se v Německu při nedělních volbách do Spolkového sněmu očekávat vůbec nějaké překvapení? Jistě, odpoví vám každý znalec, bude přece záležet, s kým bude moci kancléřka Angela Merkelová "upéct" další vládní koalici. Tedy jestli jen se sociálními demokraty jako dosud, nebo v rámci nějaké divočejší varianty třeba se Zelenými a liberálními demokraty ze strany FDP. Na což ale můžete říct: ať tak či onak, nějaký zásadní vliv na směřování německé politiky to stejně asi mít nebude.

Vláda v čele s Merkelovou přece bude chtít prosadit snížení daní pro střední třídu a posilovat EU, zejména třeba přemostit hrozící rozkol mezi její západní a východní částí.

Pak je také, jak vyplývá ze všech analýz, otázkou, na kolik procent se dostane Alternativa pro Německo, krajně pravicová populistická strana.

Její šéf Alexander Gauland počátkem září na jednom mítinku v Duryňsku prohlásil, že když mohou být Britové hrdí na svého Winstona Churchilla, "máme my (Němci) právo být hrdí na to, co dokázali němečtí vojáci v obou světových válkách". Vzhledem k tomu, že AfD přisuzují průzkumy až dvanáct procent, je partají, které je nutné věnovat pozornost.

Opět ale zjistíte uklidňující věc. Všichni, co mají naději na vstup do parlamentu, se dušují, že s touto nahnědlou sebrankou nikdy nepůjdou do žádné koalice.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V neděli se v Německu konají volby do Spolkového sněmu.
  • Angela Merkelová má vítězství jisté, otázkou je jen to, s kým půjde do koalice.
  • Za situace mezinárodního znejistění bude její znovuzvolení dobrou zprávou i pro nás.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru