Spotřební výdaje amerických domácností rostou nepřetržitě už sedm let a představují hlavní motor růstu celé americké ekonomiky. Na první pohled by si tak možná někdo mohl myslet, že obchodníci zažívají zlaté období. O to pak víc překvapí, že sektorem s největším počtem bankrotů jsou právě prodejci a výrobci spotřebního zboží a služeb, na které letos v USA připadá téměř 40 procent všech bankrotů.

Vysvětlením paradoxu, jak série krachů obchodních center zapadá do statistik růstu maloobchodních tržeb, je technologický zlom, jedním slovem digitalizace. To, o čem snili někteří vizionáři kolem roku 2000, se nyní stává skutečností. Nákupy přes internet ve Spojených státech letos překročí hranici 350 mi­liard dolarů, což je téměř desetina všech útrat Američanů. Čtvrtina těchto nákupů se uskuteční přes mobil. Dávno se to přitom netýká jen elektroniky, ale on-line se nakupuje úplně všechno, včetně služeb. Obchodník či výrobce, který nemá svůj internetový portál, velmi rychle končí.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru