Poprvé od krize zažíváme dlouhodobý růst ceny elektřiny. Zatím se zvyšuje její cena na burze, že ale citelně zdraží i proud pro firmy a domácnosti, je prakticky jisté. Drobnou útěchou nám může být jen to, že malou část nárůstu vykompenzuje o něco silnější koruna a hlavně že v maloobchodní ceně se zdražení z velké části "zamaskuje" velkým podílem regulované složky. Tedy platbami, kterými Češi přispívají na distribuci, regulaci, a především mnohamiliardovými dotacemi pro "zelené" zdroje. Chabá je to útěcha proto, že odvody jsou opravdu velké, takže si domácnosti užily jen relativně malé zlevňování i v době, kdy cena elektřiny padala z 90 eur za megawatthodinu na ani ne třetinu.

Kdo si ale vyšší ceny opravdu užije, jsou samozřejmě její výrobci. Z těch, kdo produkují elektřinu v klasických tepelných elektrárnách, pak nejvíc ty společnosti, které nejsou závislé na dodávkách čím dál dražšího paliva, protože si uhlí těží ve vlastních dolech.

Jestli někdo takové charakteristice dobře odpovídá, je to "náš" ČEZ. Má navíc i tu výhodu, že vlastní dva jaderné zdroje, kde jsou variabilní náklady z principu velmi nízké, takže jakékoli zvýšení cen jde přímo do zisku. Pokud tedy jsou v provozu, což po dlouhé době, během níž produkci snižovaly neplánované odstávky, konečně platí.

Akcionáři ČEZ, z nichž zdaleka největší je stát, by tak měli být mezi vítězi. Ale nejsou. Zatímco roste cena uhlí, stejným směrem míří evropské energetické indexy a samozřejmě i většina akcií, z nichž jsou složeny, ČEZ je záhadnou výjimkou. Akcie patřící roky k oporám pražské burzy už hodně dlouho zaostává za výsledky PX, přičemž ho sama neúprosně stahuje dolů.

Je tu řada faktorů, které způsobují, že se lepší podmínky na trhu s energií neprojeví přímo v provozním zisku. Především fakt, že ČEZ značnou část produkce předprodává. Co roky pomáhalo výsledky zlepšovat, teď působí v opačném gardu. Už na rok 2019 je ale vyprodána jen polovina kapacit. Pak tu máme příval negativních zpráv z Balkánu. Vyšetřování korupce, do níž se ČEZ zapletl v Albánii, či zatím neúspěšné hledání kupce pro bulharskou dceru imagi firmy nepřidá, ale vliv na budoucí zisky je minimální. Vliv může mít i to, že pro západní investory je ČEZ přes všechny nákupy jeho nové divize stále představitel klasické "špinavé" energetiky. Potenciál navýšit zisk oproti odhadům ale určitě má, a pokud z jeho skříně nevypadne nějaký další kostlivec, musí se to nakonec projevit i na akciích.