Školství se stalo jedním z hlavních témat podzimních voleb do sněmovny. Zatímco v předchozích hlasováních se v horké fázi kampaně řešily především důchody či platby ve zdravotnictví, letos se strany předhánějí ve slibech, kolik peněz pošlou do školství. A to především na platy učitelů. ČSSD a lidovci by během příštích čtyř let rádi zvedli průměrný plat na více než 35 tisíc a v předvolební nabídce se najdou ještě odvážnější návrhy.

Infografika

Alespoň 20 miliard ročně

Jak bídně jsou nyní učitelé odměňováni, ilustrovala v debatě Ekonomu o školství ředitelka Gymnázia Na Zatlance Jitka Kmentová: "Když má absolvent pedagogické fakulty nastoupit, má v lepším případě u nás 22 620 hrubého. A co horšího, kolegyně po šesti letech praxe má základní plat jen 24, s osobním příplatkem 26 tisíc hrubého."

Právě vidina mizerného platu i v budoucnu je podle ekonoma z think-tanku IDEA při CERGE-EI Daniela Münicha důvod, proč se absolventi pedagogických fakult do školství nehrnou: "Ty nástupní platy jsou vlastně ještě relativně vysoké, protože každý absolvent vysoké školy nic moc nikde nedostane, a to ani na soukromém trhu. Problém je, že se za dalších 30 let praxe plat výrazně nezvýší. A to ti lidé vědí, spočítají si, že za 30 let budou mít 30 tisíc a že jinde jejich kamarádi ze školy budou mít už mnohem více."

Infografika

Podle Münicha potřebuje školství alespoň 20 až 30 mi­liard ročně navíc. Ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl dodal, že dle srovnání zemí OECD by školství potřebovalo navýšit výdaje dokonce o 50 miliard ročně.

Šteffl ale zároveň upozorňuje, že programy politických stran by se rozhodně neměly redukovat jen na souboj o platy učitelů. "Školy se musí rozhodnout, zda vychovávat k poslušnosti, nebo ke zvídavosti. My jsme se ve ScioŠkolách rozhodli, že ke zvídavosti."

Infografika

V článku se dále dozvíte

  • V předvolební debatě Ekonomu se experti shodli, že peníze nejsou zdaleka jediný problém školství.
  • Vedle peněz by zvýšili pravomoci ředitelů škol.
  • A státní maturitu by měla nahradit minimální středoškolská zkouška.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.