Václav Klaus se často odvolává na první republiku. Hlásí se k Masarykovi a Benešovi. Jenže kdyby oba prezidenti meziválečného Československa žili, nad dnešním Klausem by nestačili lomit rukama. Pomysleli by si o něm, že poškozuje české národní zájmy.

Václav Klaus objíždí předvolební shromáždění německé politické strany Alternativa pro Německo. Z pódií řeční k jejím příznivcům. Chce, aby Alternativa získala co nejvíc hlasů.

O německé kancléřce Angele Merkelové Klaus na těchto akcích mluví jako o protivnici svobody a demokracie. Merkelovou jmenoval hned vedle svých úhlavních nepřátel, což jsou v Klausově podání "politická korektnost, multikulturalismus, humanrightismus, feminismus, genderismus a agresivita homosexualismu". To jen namátkou.

Merkelová a spol. podle Klause vedou proti svobodě a demokracii válku. Lidi s batůžkem, cyklisty nebo konzumenty kuřecích řízků bývalý prezident tentokrát mezi smrtelné nepřátele lidstva nezařadil.

Ale vážně − co má tento způsob myšlení společného s Klausovým odvoláváním se na Masaryka a Beneše, to je záhada. Každý, kdo aspoň trochu zná historii, by měl vědět, že od německých nacionalistů nikdy v dějinách pro Čechy nic dobrého nevzešlo. Proč by to mělo být jiné v případě Alternativy pro Německo, této nacionálně populistické politické strany? Klaus se s ní přesto spojuje.

Německou Evropu nechceme

Masaryk s Benešem si uvědomovali, že pro Československo je životně důležité, aby v Německu nevládli vyhranění nacionalisté. Najdeme desítky soukromých i veřejných vystoupení, ve kterých to opakovali. Dokud byli v Berlíně u moci politici ochotní aspoň k jisté formě mezinárodního dorozumění, nemusela se první republika o svou existenci bát. Jakmile se mocenské poměry změnily… Výsledek všichni dobře známe.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.