Pro řadu ekonomů představuje státní podpora pro zahraniční investice spíše pověstný rudý hadr a věc, která křiví tržní prostředí. Většina z nich ale, byť třeba nerada, uznává, že konkurence mezi státy je v globální ekonomice realitou a specializované agentury, jako je tuzemský CzechInvest, mají důvod, proč existují.

"Je výhodné mít tým lidí, kteří dokážou vyjednávat s investory. Podobné organizace mají i další země včetně Spojených států a nejdůležitější je umět investorům informace doručit," obhajuje smysl agentury Karel Kučera, který stojí v jejím čele od roku 2014. Podle něj potřebuje Česko jasnou představu, jak v tomto prostředí působit, jinak bude v konkurenci států prohrávat. A věří, že připravovaná nová pravidla pro investiční pobídky, která ještě do voleb začne projednávat vláda Bohuslava Sobotky, mohou znamenat i další posun pro organizaci, která za posledních 25 let zprostředkovala investice za 960 miliard korun.

V článku se dále dozvíte

  • CzechInvest od roku 1993 přilákal zahraniční investice téměř za jeden bilion korun.
  • Největším investorem je v Česku Německo, třetina všech investic mířila do automobilového průmyslu.
  • Rychle roste podíl čínských investic, stále však dosahují necelých šesti miliard korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru