Ruku tiskla umírajícím pacientům nesčetněkrát. Přední česká onkoložka Jana Prausová však není jen soucítící lékařka, ale i rázná žena, která pro svou kliniku a pro celou onkologii, a tím především pro pacienty, umí vybojovat maximum. Ne náhodou se v převaze ambiciózních mužů stala předsedkyní České onkologické společnosti. Za více než pětačtyřicet let praxe ví o posunech v léčbě rakoviny a o tom, kam směřuje moderní léčba, hodně.

Pamatujete si ještě na prvního pacienta, kterému jste musela říct, že zemře?

Ano. Pamatuji si celou řadu z nich, od první chvíle, kdy jsem v Motole po škole nastoupila, což bylo v roce 1981. Tehdy jsme si totiž byli vědomi toho, že jinde existují nové léky, které my nemůžeme používat. Měli jsme pouhých 200 tisíc devizových korun na rok na nákup zahraničních léků, což bylo hrůzostrašné. Jinde už dobře známá cytostatika na léčbu rakoviny se nám do tohoto limitu nevešla, takže jsme často ani léčbu nemocného nezahájili, protože by to nemělo smysl. To bylo hodně frustrující.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.