Nestává se často, aby od Palestinců dorazily nějaké povzbudivé zprávy. Jejich zarytá neochota souhlasit s existencí izraelského státu a přistoupit na kompromisy, které by z toho logicky vyplývaly, potopila v minulosti všechny pokusy o mírovou dohodu. A vzájemná nesnášenlivost, tedy mezi teroristickým hnutím Hamás vládnoucím v Pásmu Gazy a mezinárodní legitimitou se ohánějícím hnutím Fatah na Západním břehu Jordánu, tu jejich mizérii jen prohlubuje.

Přehuštěná Gaza − území menší než Praha, ale obývané dvěma miliony lidí − je na tom zvlášť bídně. Pásmo je sevřené izraelskou a egyptskou ekonomickou blokádou (Izraelci tak reagují na teroristické aktivity Hamásu, Egypťanům se zase nelíbí jeho podpora militantnímu Muslimskému bratrstvu, zejména buňkám na Sinaji). Jenže fatahovci se odmítají situací lidí v Gaze zabývat, dokud jim hnutí Hamás neslíbí loajalitu i třeba ve vojenských otázkách. Otrlí militanté z Hamásu se tomu jen smějí. A Gaza se tak dusí v odpadcích, dvě třetiny pláže jsou znečistěny splašky, neboť čističky nefungují, lidé ve státní správě nedostávají ze Západního břehu slíbené platy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru