Kdyby se to stalo jen jednou, mohla to být náhoda. Ale kancléřka oslovila svého českého partnera při rozhovoru křestním jménem opakovaně. O náhodu tedy nešlo. Stejně tak nemohla být náhoda, že oslovený premiér opakovaně neformální nabídku k tykání buď nepochopil, anebo vědomě, což by bylo podstatnější, nevyužil.

Stalo se to nynějšímu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi i jeho předchůdci Petru Nečasovi, který měl k německé křesťanské demokratce politicky blíže.

I na zdánlivém detailu je vidět, jak česká strana neumí využívat prostoru k navázání neformálnějších, vzájemně přístupnějších, a tedy efektivnějších vztahů.

Vypadá to překvapivě, ale jediný předseda české vlády, který dokázal Angele Merkelové poté, co ho oslovila křestním jménem, také potykat, a kdo dokázal s osobnějším vztahem vědomě pracovat, byl Mirek Topolánek. A možná i díky tomu Němci Čechům během evropského předsednictví s ledasčím pomohli.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Premiér Bohuslav Sobotka se setkal s Angelou Merkelovou mnohokrát, její nabídku na tykání ale nikdy nevyužil.
  • Vřelé osobní vztahy přitom dovedou v politice zařídit mnohé.
  • A kancléřka je navíc známá svými sympatiemi k Česku.
  • Škoda že to neumíme využít.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru