Kdyby se to stalo jen jednou, mohla to být náhoda. Ale kancléřka oslovila svého českého partnera při rozhovoru křestním jménem opakovaně. O náhodu tedy nešlo. Stejně tak nemohla být náhoda, že oslovený premiér opakovaně neformální nabídku k tykání buď nepochopil, anebo vědomě, což by bylo podstatnější, nevyužil.

Stalo se to nynějšímu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi i jeho předchůdci Petru Nečasovi, který měl k německé křesťanské demokratce politicky blíže.

I na zdánlivém detailu je vidět, jak česká strana neumí využívat prostoru k navázání neformálnějších, vzájemně přístupnějších, a tedy efektivnějších vztahů.

Vypadá to překvapivě, ale jediný předseda české vlády, který dokázal Angele Merkelové poté, co ho oslovila křestním jménem, také potykat, a kdo dokázal s osobnějším vztahem vědomě pracovat, byl Mirek Topolánek. A možná i díky tomu Němci Čechům během evropského předsednictví s ledasčím pomohli.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?